Photomate logo GENERÁLNÍ PARTNER KLUBU

Postupujeme do KNBL

Postupujeme do KNBL

Dvě stě padesát fanoušků v černo-žlutých barvách jásalo ještě dlouho po posledním klaksonu. Písečtí basketbalisté měli bez nadsázky domácí prostředí ve své hale i v odvetě na hřišti Hradce Králové. Také díky tomu vítězové první ligy zvládli baráž a poprvé v historii klubu si zahrají nejvyšší soutěž.

Zasloužený postup. Jinak úspěch píseckých Sršňů nazvat nelze. Klub dlouhodobě příkladně pracuje s mládeží. Důkazem je i titul v kategorii do 17 let, který Písek získal také o uplynulém víkendu.

Tým plný místních hráčů z vlastní akademie doplněný o další basketbalisty z regionu se postupně zlepšoval a připravoval na posun výš. I když klub zůstával v první lize, mladí hráči neodcházeli za nabídkami z Kooperativa Národní basketbalové ligy (KNBL) a žili sen, že si nejvyšší soutěž zahrají doma.

„O to je náš úspěch cennější. Máme tolik skvělých fanoušků a pobláznili jsme celé město, protože u nás hrají místní kluci,“ má jasno trenér Jan Čech.

Jeden fanoušek hovoří za všechny. Ani na rozhodující odvetě baráže v Hradci Králové nechyběl v píseckém kotli Vít Krejčí. Jediný Čech v NBA je odchovancem klubu a dál ho podporuje. „Všem to dodalo velkou energii. Dostal se od nás na nejvyšší úroveň, ale nezapomněl. Tohle jsou velké okamžiky, které v nás zůstanou navždycky,“ potvrzuje Čech.

Několik let byl tým v popředí první ligy, ale závaznými cíli se nestresoval. Až letos vyhlásil útok na postup, ale mužstvo na to už měl připravené.

„Nic jsme nešili horkou jehlou ze dne na den. Nikdo nám nedal deset milionů, ať si zařídíme klub. Drželi jsme se naší dlouhodobé koncepce. Když před osmadvaceti lety Miroslav Janovský zakládal náš klub, nikoho asi nenapadlo, že to dotáhneme takhle daleko,“ ví.

Tak jednoznačný rozdíl v baráži, navíc ve prospěch týmu z nižší soutěže, už český basketbal dlouho nepamatuje. Písek doma přehrál Hradec Králové 100:85, venku zvítězil dokonce 90:62.

„Nikdo nečekal, že to bude tak jednoznačné. Ale na druhou stranu, když jsme doma prohrávali na začátku druhé čtvrtiny o jedenáct bodů, tak naše šance na úspěch padaly dolů. Ale pak se projevilo, jakou má náš tým a celý klub energii a soudržnost. Hradec zachraňovala parta cizinců, my pro tyhle momenty pracovali roky,“ srovnává.

Podle trenéra Čecha byl důležitý i závěr prvního střetnutí. „V posledních šesti sekundách jsme získali pět bodů na svou stranu a zvýšili tím náskok. Ani přes víkend jsme nic nepodcenili a v pondělí na ně vlétli. Měli jsme tu správnou dravost a na konci prvního poločasu byl soupeř zralý na ručník. Zvládli jsme to,“ pochvaluje si.

Sršni mohou být pro KNBL velmi příjemným oživením. A znovu se budou opírat o vlastní mladé hráče, skvělé fanoušky a nadšení. „Se vším respektem k soupeři si myslím, že můžeme soutěži nabídnout víc než Hradec. Stačilo vidět, co naši fanoušci předvedli v baráži. Čekají nás silní soupeři a krásné haly. Jsem si jistý, že každý zápas u nás doma bude vyprodaný,“ dodává.

I když se čas od postupu dá stále počítat na hodiny a hráči slaví, vedení i trenéři už postupně přemýšlejí o KNBL.

„Před soutěží máme respekt, ale věřím, že na ni budeme dobře připravení. Naším cílem je se dál zlepšovat a posouvat. Doufám, že si v ní najdeme svoje místo,“ přidává.

Na bližší cíle je ještě brzy. Ale jisté plány už Písečtí mají. „Chceme udržet současný tým. Budeme dál dávat šanci našim vlastním odchovancům. Je jasné, že se budeme dívat i po posílení. To je otázka financí. Uvidíme, kdo je na českém trhu. Cizince můžete přivést prakticky kdykoliv,“ tvrdí.

Gratulace trenér Čech přijímal po stovkách, reagovat na ně ani nestíhal. Povedenou sezonu, ve které tým jen dvakrát prohrál v základní části, si užil naplno. „Jsem hrdý na celý klub. Posledních čtrnáct dní byla zlatá tečka,“ uzavírá.

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/basket/pisek-srsni-postup-narodni-liga.A230510_724431_sport-basket_ten

Fotogalerie k článku


Facebook