EXTRALIGA U17

Pátek, 25.09.2020 14:24

Téměř po půlroční pauze odstartovali o minulém víkendu kadeti kategorie U17. Družstvo ročníku 2004, které už od minižáčků patří do nejužší špičky v ČR, ale na vytoužený kov nikdy nedosáhlo, bude snad mít možnost i v letošním roce. Los však Sršně vyslal hned na palubovky dvou mládežnických vrcholových center, USK Praha a Nymburka, odkud se výhry nikdy nevozí lehce.

V sobotu od 14:00 nás tak na palubovce pražské Folimanky čekal ostrý start proti domácímu USK, které má jako obvykle ve svém středu vybrané hráče z celé republiky. Jak bývá naším zvykem, hned jsme zaspali na úvodním rozskoku a soupeř po pár vteřinách vedl 2:0. To však bylo z jeho strany vše, protože jsme okamžitě kontrovali 10 body v řadě a hned od začátku ukázali, že jsme přijeli pro vítězství. Sršni spoléhali na svůj rychlý agresivní basketbal, který dělal Sovám velké problémy a v poklidu neustále navyšovali svůj náskok, kdy jsme v průběhu druhého poločasu byli až o 27 bodů vpředu. V závěru už jsme si utkání v poklidu pohlídali a došli si pro poměrně jednoznačnou výhru 88:66.

USK Praha - Sršni 66:88

V neděli dopoledne jsme tak vyráželi s první výhrou v kapse na palubovku basketbalové akademie Nymburk. Domácí sice nastoupili bez svého klíčového hráče Studnického, nicméně i bez něj v sobotu jednoznačně přehráli Lokomotivu Plzeň. Hned od začátku se proto ukázalo, že nás nečeká nic lehkého a že se soupeř určitě sám neporazí. Nemohu říct, že bychom soupeře podcenili nebo se snad nesnažili, ale koše pro nás byly od začátku tak trochu zakleté. Domácí tak vedli po pěti minutách 8:1 a naše TH v tomto období byly 8/1 (celé utkání 33/14!!!). K tomu jsme zahodili několik jasných příležitostí, a Nymburk tak vedl celou první čtvrtinu. Naštěstí jsme se po timeoutu probrali a skóre 16:13 po deseti minutách už nevypadalo tak hrozivě. Do druhé čtvrtiny už nastoupilo jiné družstvo, které bylo plné energie a všude bylo o krok dřív. Soupeř měl s naší vytaženou obranou velké problémy (za utkání 41 ztrát) a Sršni začali mít navrch, i když desetibodové vedení v poločase ještě nic neznamenalo. Druhý poločas otevřel trojkou v poslední vteřině limitu na útok těžkou trojkou domácí Frič a vypadalo to, že se soupeř vrací do utkání. K tomu domácí přešli do zónové obrany, což se nám naštěstí podařilo překonat třemi rychlými trojkami v řadě a díky několika jednoduchým ziskům jsme v tomto úseku zaznamenali šňůru 17 bodů v řadě a za stavu 35:61 si hostující trenér Franěk vybíral už svůj druhý oddechový čas. Ani to však Sršně nezastavilo a skóre narostlo až na 36 bodů. Poslední pětiminutovka již patřila všem klukům z lavičky, a soupeř tak mohl korigovat skóre na konečných 55:81.

BA Nymburk - Sršni 55:81

Komentář Jana Čecha: Nikdo nevěděl, co od sezóny čekat a lepší start jsme si asi ani nemohli představit. Výhry z venku mají vždy svou cenu a z těchto palubovek obzvlášť. Nicméně je před námi pořád spousta práce a nesmíme usnout na vavřínech. K tomu už jen doufat, že sezóna proběhne a že nás letos nezastaví ani Covid.