CEYBL U18 + víkendové okénko JČ

Sobota, 14.03.2020 19:54

Vzhledem k událostem posledních dnů nějak nebyl čas psát, ale to se pomalu mění a pro ty, kteří mají teď více volného času, sesmolím opět pár řádků o výsledcích posledních dvou týdnů.

V termínu 28. února až 1. března se v našem městě odehrál finálový turnaj CEYBL (středoevropská liga) kategorie U18, našeho ročníku 2002, aktuálních mistrů ČR U17 z ročníku 2018/2019. Vzhledem k různým sestavám na jednotlivých turnajích skončili po úvodních čtyřech turnajích na druhém místě s bilancí 12:3 hned za vítězným Interem Bratislava, který poznal hořkost porážky jen na úvodním turnaji v Trnavě. Do naší skupiny tak připadl třetí tým po základní části, tým účastníka německé bundesligy - HAKRO Merlins Crailsheim, polská Wroclaw a slovenská Trnava. V pátek dopoledne byl naším soupeřem hned tým z Německa a papírové předpoklady ukazovaly na takové "malé finále" naší skupiny. Bohužel, i když jsme od začátku vedli a v poločase už bylo vedení dokonce dvouciferné, jednalo se z naší strany o takový nemastný, neslaný výkon, kdy jsme se vůbec nemohli dostat do tempa. A když už jsme si připravili dobrou pozici, trestuhodně jsme ji zahodili. To jsme však v prvním poločase vynahrazovali na obranné polovině a 28 obdržených bodů je dobrá vizitka. Ve třetí čtvrtině už se rozjela přestřelka, kterou jsme ovládli 31:24 a získali rozhodující náskok. V poslední desetiminutovce už na naší straně hrála převážně lavička a soupeř zejména díky produktivnímu reprezentantovi ČR Žejdlovi snížil na konečných 87:79. Nutno podotknout, že utkání jsme měli pevně v rukou.

V pátečním večerním utkání jsme se měli utkat proti outsiderovi turnaje, který ovšem v úvodním klání porazil Wroclaw, a karty tak byly rozdány jasně. Naše výhra = první místo ve skupině už po dvou zápasech. Kdo čekal, že se výhra bude rodit lehce, tak se hodně přepočítal. Soupeř na nás vyrukoval se zónovou obranou a my jsme se nemohli trefit. Naštěstí nás držela ve hře obrana, a tak to bylo po téměř 15 minut naprosto vyronané utkání. Pak však soupeř podlehl naší širší rotaci a nátlakové obraně, a tak jsme se ještě v poločase dostali do vedení 47:27. Stejná písnička to byla i ve třetí čtvrtině a díky výhře 28:12 jsme se dostali až do šestatřicetibodového vedení. Poslední čtvrtina byla opět v režii mladších kluků a ani oni se v utkání vůbec neztratili.

O vítězi skupiny bylo rozhodnuto a v sobotu dopoledne jsme proti Wroclawi nechali sedět 8 kluků v teplákové soupravě a zbylá devítka se postavila polskému soupeři. A příjemně překvapili. Odehráli výborné utkání, ve kterém hned v úvodu získali vedení a i přes drobné komplikace ho ovládli stylem start - cíl a zaslouží obrovskou pochvalu.

V sobotu odpoledne tak bylo na programu semifinále a v něm opět polský soupeř - SKM Zastal Zielona Góra. Z naší strany to byla opět nevýrazná první čtvrtina, kterou jsme sice o 7 bodů vyhráli, ale nutno si přiznat, že i se štěstím, protože na obranné polovině jsme moc pokynů nesplnili a měli jsme jen štěstí, že soupeř nepotrestal naší lehkovážnost. Následovala však čtvrtina druhá, která naopak byla možná naší nejlepší na turnaji a výsledek v ní 29:9 mluví za vše. I ve druhém poločase proti unavenému soupeři navyšovali náskok až k téměř čtyřicetibodové hranici a s přehledem tak postoupili do, celou sezónu očekávaného, finále proti Interu Bratislava.

Kvůli prvnímu vyhrocenému utkání na Slovensku, kdy jsme soupeře porazili rozdílem 8 bodů, se očekávala vyrovnaná bitva a to také doslova byla. Místy to více než basketbalové klání bylo utkání v zápase řeckořímském. Emoce hrály na všechny strany a bohužel rozhodčí utkání příliš nezvládali. Po třicet minut se vedení přelévalo z jedné strany na druhou. Škoda jen, že takovému utkání, které se v Písku příliš nevidí, nebylo přítomno více diváků. Za mě velká škoda. I když jsme byli tři čtvrtiny naprosto vyrovnaným soupeřem, na naší straně bylo vidět mnoho nepřesností a v útoku jsme se snažili dobře připraveného soupeře porazit spíše individuálními výkony než kolektivní hrou. Na obranné polovině jsme naopak na začátku druhého poločasu za stavu o 8 pro Sršně dvakrát za sebou úplně selhali v hlídání trojkaře hostů Randušky, díky jehož úspěchům otočil karty utkání na stranu našeho soupeře a od té doby byl Inter lepším TÝMEM než my. Bohužel v našem dresu nebyl hráč, který by šel příkladem svým spoluhráčům a táhl nás za titulem, jako to udělal ve čtvrté čtvrtině slovenský rozehrávač ročníku 2004 Matúš Malovec, který tak dovedl soupeře k titulu středoevropských králů v kategorii U18 a po zásluze získal cenu MVP. Troufám si tvrdit, že i díky náročnému programu byla naše forma v průběhu turnaje hodně špatná a nebyli jsme tím týmem, jakým ve skutečnosti jsme. Dalším faktorem "neúspěchu" bylo, když ve finále pro otřes mozku musel odejít ze hry náš kapitán Jakub Šurý. Do nejlepší pětky turnaje se dostal Martin Štrobl.

CEYBL U18

Komentář Jana Čecha: O tom, že jsme se na turnaji nesetkali zrovna s ideální formou, už jsem psal, prostě náš program byl za leden - únor extrémně náročný. I tak je pro mě i po dvou týdnech finálový neúspěch velkým zklamáním, protože si myslím, že nejsme horším týmem než Inter, jako tomu bylo na tomto turnaji. Na druhou stranu každý úspěch na mezinárodní scéně má obrovskou váhu a trápit se neúspěchy ve finálových utkáních proti Barceloně a Interu Bratislava umím asi jen já. Doufám, že Sršni Písek se budou i nadále střetávat s takto věhlasnými kluby, protože jen to nás může posouvat stále dál. V neposlední řadě děkuji všem, kteří se turnaje účastnili a pomohli s jeho organizací!

Víkend nám tentokrát kvůli restům za mezinárodní turnaje opět začal už ve středu, kdy jsme na domácí palubovce přivítali prostějovské orli v dohrávce extraligy U17. Náš soupeř se sice nachází na spodních místech tabulky, nicméně kvalitou svého týmu rozhodně patří výše. My jsme nastoupili v kompletní sestavě a díky jistotě výhody domácího prostředí pro play off jsme to brali jako takovou generálku před blížícím se koncem sezóny. A Sršni se této role zhostili velice dobře. A i když na obranné polovině jsme se nevyvarovali několika chyb, v útoku nás opět zdobil rychlý přechod do protiútoku a soupeř se nedokázal vyrovnat s naší hrou 1 na 1. Dvaadvacetibodové vedení v poločase a 57 nastřílených bodů je tomu jasným důkazem. Ve druhém poločase už jsme střídali po pětkách a dostali do hry všech dvanáct hráčů, a dovolili jsme tak soupeři v posledních minutách kosmeticky upravit skóre.

Sršni - Orli Prostějov 97:82

Komentář Jana Čech: Za mě velice slušný výkon, kdy jsme od začátku ukázali, kdo bude pánem zápasu. Všichni hráči si zahráli a i tak jsme si připsali další přesvědčivé vítězství, takže ideální scénář. V extralize se umístíme po základní části na třetím nebo čtvrtém místě a v play off narazíme na jednoho z dvojice Nymburk - Sokol Pražský, na jejichž palubovku zajíždíme v posledním dvoukole.

V pátek se na domácí palubovce pro změnu představili naši muži, které čekal poslední domácí zápas před play off a výhra by je posunula kousek od druhého místa v tabulce. Nicméně Olomouc nám nechtěla dát nic zadarmo a zejména díky produktivnímu Dedkovi ovládla první čtvrtinu. Ve druhé už Sršni působili lepším dojmem, bohužel ale neproměnili několik volných pozic a v obraně několika chybami dovolili soupeři jednoduše skórovat. Třetí čtvrtina byla naprosto v naší režii, kdy jsme ji ovládli 34:19, čímž jsme definitivně zlomili odpor soupeře. V poslední desetiminutovce si zahrála celá lavička a i s pokořením stobodové hranice jsme si opět došli pro Vysoký jalovec od našich fanoušků.

Sršni - Basketbal Olomouc 104:82

Komentář Jana Čecha: Jsem rád, že jsme zvládli domácí utkání proti Olomouci, i když se vítězství nerodilo vůbec lehce. Soupeř přijel sice jen v 8 hráčích a bez trenéra, ale o to uvolněněji hrál a po celý první poločas držel se Sršni krok. Ti však ve třetí čtvrtině zabrali a v této desetiminutovce rozhodli o osudu utkání. To se pak dohrávalo v exhibičním tempu a všichni naši hráči se zapsali do střelecké listiny. Díky následujícím výsledkům jsme skončili na druhém místě po nadstavbě, čehož si jako trenér velice vážím.

O víkendu vyjížděli na poslední výjezd základní části rovněž hráči kategorie U19, kdy vyrazili na palubovku týmů z Kolína a Pardubic. Jakožto už jistý vítěz základní části jsme neměli co ztratit a bylo to tak jen o tom zjistit, kdo bude naším soupeřem v play off. Shodou okolností to mohli být oba naši soupeři. V naší sestavě z různých důvodů chyběla trojice Černý, Šurý a Kölbl. Sobotní utkání v Kolíně se nehrálo v příliš příjemné atmosféře, domácí diváci místo povzbuzování jen uráželi rozhodčí a k tomu podmínky v hale také nebyly úplně optimální. Nicméně i tak byli Sršni od úvodního hvizdu lepším týmem a rychle se ujali vedení 34:19. Nicméně o víkendu měli dostat také velký prostor hráči ze širší rotace a ty bohužel bez klíčových hráčů podlehli zónovému presinku domácích. Vždy když ale hrála naše základní pětka, dostali jsme se do pohodlného náskoku, a tak tomu bylo až do závěrečného hvizdu. Ještě necelé tři minuty před koncem jsme byli ve vedení o 11 bodů a nic nenasvědčovalo zdramatizování zápasu. I když konečný výsledek 84:86 pro Sršně nepůsobí nikterak přesvědčivě, stojím si za tím, že jsme měli utkání naprosto pod kontrolou a zaslouženě jsme vyhráli. Bohužel se utkání příliš nepovedlo těm hráčům, kteří si měli vybojovat svoje minuty před play off.

BC Kolín - Sršni 84:86

Sobotní večerní výsledky tak rozhodli o čtvrtfinálových dvojicích a nám byl přiřazen náš nedělní soupeř z Pardubic. Komickou situací bylo, že v posledním dvoukole na sebe ve vzájemných utkáních narazili všechny čtyři dvojice pro play off. Pro nás to však byla další příležitost rozehrávat hráče, a tak do nedělního odpoledního utkání dostala volno trojice Sýkora, Svoboda a Štrobl, a tak ještě přidala na zodpovědnosti pro ostatní hráče. Tentokrát to byl z  naší strany daleko povedenější výkon a po celé utkání se vedení přelévalo z jedné strany na druhou. Naši hráči dokázali, že i přes absenci 6 klíčových hráčů dokáží hrát otevřenou partii a za svůj výkon zaslouží slova chvály. Rozhodujícím faktorem bylo zranění Honzy Hanslbauera na začátku poslední desetiminutovky, které naštěstí není vážné a Honza bude brzy v pořádku. Naše druhá porážka v sezóně nás však nemusí trápit.

BK Pardubice - Sršni 66:61

Komentář Jana Čecha: Vítězství v základní části už jistě bylo naše, a tak dostali prostor všichni hráči naší sestavy. Výsledky tentokrát byly asi jedno, důležité bylo rozehrát i ostatní hráče a to snad splnilo účel. V případném play off tak naším soupeřem bude tým Pardubic.

Závěrem je asi potřeba se vyjádřit k aktuální situaci. ČBF přerušila veškeré soutěže a my můžeme pouze s očekáváním sledovat situaci. Uvidíme, zda to nebyla poslední klapka sezóny 2019/2020. Přeci jen zdraví je na prvním místě a sport teď musí stranou. Každopádně všichni doufáme, že se s nadšenci kulatého "nesmyslu" uvidíme brzy v hale.