Sršni na YOUNG GUNS!!!

Pondělí, 17.02.2020 13:10

Máme pondělí a skončily čtyři dny úžasného mládežnického basketbalu u nás v jižních Čechách. Basketbalová akademie Get Better Academy s sebou po přesunu z Prahy do Jindřichova Hradce přitáhla i velice kvalitně obsazený turnaj YOUNG GUNS pro kategorii U19. A díky úžasným výsledkům našich Sršnů ročníku 2001 si nás vybrala jako spolupořádající klub, a tak i k nám do Písku dorazil v Evropě uznávaný turnaj mladých talentů. Do naší skupiny A nám byly nalosovány týmy švédské akademie BK Rig, německý IBA Mnichov a španělská Valencie. Od čtvrtka do soboty se tak plnila písecká hala a sledovala cestu Sršňů až na závěrečný nědělní den, kde byli v JH na programu boje o umístění.

Ve čtvrtek jsme do turnaje vstupovali proti švédské akademii BK Rig plné mládežnických reprezentantů této země a nikdo z nás příliš nevěděl, co čekat. Díky záznamům z youtube jsme měli k dispozici předešlé utkání tohoto družstva a do zápasu jsme tak vstupovali výborně připraveni. A to se na Sršních taky ukázalo. Získali patřičnou odvahu a energií sobě vlastní předváděli výborný basketbal, kdy svým pohybem dělali soupeři značné problémy. Pramenilo z toho vedení až o 23 bodů v polovině třetí čtvrtiny. To však naše hráče uspalo a nechali rozstřílet duo ostrostřelců soupeře Brzezinskiho a Lorentssona, kteří dohromady Sršňům nasázeli 47 bodů. Najednou to bylo o tři a před námi stála vyrovnaná koncovka. Tu však domácí za pomoci výborného publika s přehledem zvládli a připsali si první výhru v turnaji 87:81. Získali tak první známky respektu, protože kdo z těchto klubů do té doby slyšel o nějakém Písku...

Svoboda M. 24, Sýkora V. 12, Houser a Šurý 11, Štrobl 9, Kölbl 8, Mach 7, Pytelka 3, Hanslbauer 2, Kříž, Svoboda J., Cais

V pátek večer dorazila akademie IBA z Mnichova, v jejímž středu je i několik hráčů litevské, srbské a hlavně brazilské národnosti v čele s hvězdou týmu Tristanem Da Silvou. Výšková převaha hráčů byla viditelná na první pohled, nicméně srdce a odvahu Sršňů soupeř ještě neznal. Po celý první poločas se hrála vyrovnaná partie, domácí sice byli několikrát v 8 - 10 bodovém vedení, ale soupeř vždy dokázal ztrátu dohnat a v poločase se pak začínalo od nuly. Nástup do druhého poločasu byl ve znamení neuvěřitelné pětiminutovky nejmenšího aktéra utkání Jakuba Šurého, který nastartoval Sršně do rozhodujícícho trháku, který navyšovali až do konce utkání a výhra o 17 bodů byla dalším důkazem, že Sršni na tomto turnaji nejsou náhodou!!!

Sýkora V. 16, Svoboda M. 15, Štrobl, Houser, Kölbl a Šurý po 9, Mach 6, Hanslbauer 3, Pytelka a Svoboda J. po 2, Sýkora T. a Kříž

A už tu byla sobota a výsledky rozhodli jasně. Utkání s Valencií je takovým "semifinále", kdy poražený si zahraje o třetí příčku a vítěz se podívá do jindřichohradeckého finále. A podle toho také vypadala atmosféra v písecké hale, která se zaplnila téměř do posledního místečka a ohlušující dav cca 450 diváků vytvořil neuvěřitelný kotel. Ten jakoby dával Sršňům energii a ti se díky tomu dokázali měřit i s takovým evropským velkoklubem. Tři čtvrtiny to bylo vyrovnané utkání, kdy se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Po třech čtvrtinách byli domácí ve vedení 61:58 a celá hala byla doslova na nohou. Poslední desetiminutovku si vzal do rukou náš "útočník" Daniel Kölbl a byl doslova k nezastavení, když nasázel 13 bodů v této periodě a podpořen po celý turnaj výborně hrajícím Matějem Machem, který dal bodů 7, za přispění skvělé obrany Sršňů jsme doslova ovládli poslední čtvrtinu a vyhráli jsme 88:72. A plnou halou duněl Vysoký Jalovec a byla to neuvěřitelná reklama na náš sport!!!

Kölbl 22, Svoboda M. 18, Sýkora V. 13, Šurý 12, Štrobl 8, Houser a Mach po 7, Hanslbauer 1, Hejl, Kříž, Svoboda J.

Kdo by čekal, že už my kluci z "vesnice" nemůžeme zažít víc, nesměl by vědět co nás čeká v neděli. Od 17:15 bylo v Jindřichově Hradci finále turnaje YOUNG GUNS ve složení Sršni Písek - FC Barcelona, ano slyšíte dobře, Sršni Písek - FC Barcelona. A já si řekl jen ty vole, co s touhle partou obyčejných kluků ještě zažiju. Celý večer jsem si broukal upravenou písničku od Jarka Nohavici, že trumfové eso v mariáši hážu do talónu a chtěl bych vidět Sršně jak poráží Barcelonu. A my v neděli stáli v jindřichohradecké hale za znění státní hymny, na tribuně téměř tisíc diváků, po mé levici jsem cítil žlutočerný kotel o cca 150 fanoušcích, kteří za námi dorazili z Písku a chtěli žít stejnou pohádku. Pak jsem jen koukl na druhou stranu, zda se mi to opravdu nezdá, tam stojí mládežnický výběr světa Blaugranes a říkám si, že konečně poznám, co je to jejich tiki - taka vyhlášené barcelonské akademie La Masia. A jdeme na úvodní rozskok a v tu chvíli se mi do hlavy vnesla hláška z divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Říkám si, ty kluci opálený nás sfouknou jako svíčku...Nicméně jsem opět zapomněl na to, že s touhle partou půjdu do "války" s kýmkoliv, protože jejich nadšení, odvahu a energii nikdo jiný nemá, mají sršní srdce a dokážeme hrát s kýmkoliv. A celá hala to také náležitě ocenila, protože my jsme byli první poločas v neustálém vedení o cca 6 bodů. Bohužel nám v tu chvíli chybělo i to pověstně štěstíčko, kdy jsme dostali například trojku o desku, nedali 2 - 3 jasné dvojtakty a střela Vojty Sýkory s klaksonem přes 3/4 hřiště přišla o pár desetinek pozdě. Poločasové vedení "jen" o jeden bod tak bylo dokonce lehkým zklamáním. Bohužel i přes snahu dostat z hráčů maximum už jsem to nedokázal a na nás ve druhém poločase dolehla únava a na hřišti už zůstalo jen jedno družstvo. Nemůžu hráčům upřít snahu, ale Barcelona ve třetí desetiminutovce pochopila, že může hrát metr nad náma a 35 body v této části rozhodla o osudu utkání. Konečný výsledek 108:88 byl pro nás až krutý, ale takový je sport...I přes slzičky v očích hráčů jsme začali slavit jako vítězové turnaje!!! Do nejlepší pětky turnaje byl vybrán Martin Svoboda.

Svoboda M. 17, Mach 14, Štrobl 12, Houser 11, Sýkora V. 9, Hanslbauer 8, Kříž 7, Šurý a Kölbl 4, Pytelka 2, Cais a Svoboda J.

Komentář Jana Čecha: Chtěl bych toho tolik moc říct, ale v novinách pro mě mají jen jednu stránku, a tak se musím krotit. Hodinu píšu článek, v očích mám slzičky a jsem tak strašně hrdý na to, co jsme dokázali, že vážně nevím kde začít. V první řadě děkuji celé akademii GBA, že nám dala možnost tohle zažít. Pak svým hráčům, sice už spolu máme několik titulů mistrů ČR, tituly z mezinárodních turnajů, ale tohle prostě bylo něco víc, vždyt MY, parta kluků od Klatov po Pelhřimov jsme hráli vyrovnané partie s evropskými giganty. S mými Sršni teď zažívám nejlepší chvíle v životě a doufám, že tenhle příběh ještě nekončí. A zároveň tím děkuji i všem klubům za spolupráci, protože tohle je výsledek mnoha práce nás všech. Dále svému realizačnímu týmu, Martinovi Dudimu za to, že měl chuť obětovat svůj čas a byl pro mě mojí "pravou rukou" a fyzioterapeutce Kačce Kramlové, která je ve svém oboru na basketbalových palubovkách jedna z nejlepších, bohužel však nezlomila svou střibrnou kletbu ani tentokrát (3x stříbro s Děčínem v NBL). Doufám, že přijme další šanci na reparát v EXL U19. A v neposlední řadě Vám, neuvěřitelným divákům, kteří jste nejen do Sršního hnízda, ale i do JH dorazili v neskutečném počtu a vaše fandění? Ještě teď mi běhá mráz po zádech a vážně říkám nejupřímnější DĚKUJI ve svém životě, protože pokud budeme nadále jedna velká rodina, tahle Sršní pohádka bude pokračovat dál!!!