Víkendové okénko JČ

Úterý, 21.01.2020 15:50

V první řadě musím vysvětlit pozdní vydání víkendového okénka. Další náročný týden mi ale vzal tolik sil, že jsem byl nucen zrušit pondělní media day a věnovat se rodině. Naštěstí všichni čtenáři víte, že k tomuto nedopatření dochází maximálně jednou za sezónu a mými ústy se tímto náš ústav omlouvá.

Jak je tomu v novém roce zvykem, ve středu nás čekají vždy dohrát přeložená utkání z prosince, a tak na naši palubovku přijel tým USK Praha na kategorii U17. Dle mého soudu největší favorit soutěže dorazil snad poprvé v ročníku se svojí kompletní trojicí reprezentantů Švecem, Dáňou a Vrábelem. Fakta navíc byla jasná, jedná se o přímý souboj o druhé místo v průběžné tabulce extraligy. Hned od začátku se hrála vyrovnaná partie, ale v první čtvrtině měli mírně navrch hosté. Pak však přišla druhá desetiminutovka, kdy se domácí dostali do tempa a výbornou obranou ji ovládli 26:15 a získali mírné vedení. To udržovali i v druhém poločase, než přišli tři rychlé trojkové zářezy na začátku poslední periody a Sršni se dostali do dvanáctibodového vedení. Takové skóre bylo na tabuli ještě 3 a půl minuty před koncem utkání, pak ale zapracovala naše hlava, která mimochodem byla naší nejslabší stránkou v průběhu celého týdne a třináct vteřin před koncem bylo z čista jasna srovnáno. Naši hráči byli doslova na ručník a nebýt naprosto nepochopitelného faulu hostujícího Švece, asi tuším, jak by utkání dopadlo. Naštěstí toto vysvobození poslalo na čáru trestného hodu Pepu Svobodu a ten se ani jednou nemýlil. Po time outu nám soupeř pomohl ještě jednou, když nám vyhodil míč přímo do rukou a my tak mohli slavit nečekané, ale až na koncovku zasloužené vítězství. Chtěl bych za toto utkání poděkovat všem na tribuně, kteří vytvořili výbornou atmosféru a tentokrát vím jistě, že nebýt nich, tato výhra by nebyla!

Sršni - USK Praha 87:83

A aby toho nebylo málo, o víkendu tato parta pokračovala, a to až do daleké Ostravy, kde na ně čekal tým NH bojující o play off a tým z chvostu tabulky Snakes. Bohužel hned ráno před odjezdem nemoc skolila duo Pytelka – Veselý, a tak naše sestava poněkud prořídla. Když jsme dorazili do haly Tatran ležící hned vedle pověstné Stodolní ulice, zjistili jsme, že domácímu NH rovněž chybí dva klíčoví hráči a přišlo mi, že až v tu chvíli jsme začali věřit v úspěch. Bylo to utkání jako na houpačce, ve kterém si troufám tvrdit, že jsme byli po většinu času lepším týmem. Hned několikrát jsme si vybudovali dvouciferný náskok, abychom o něj během pár minut přišli, protože jsme nebyli schopní dodržet pokyn. I tak jsme byli celé utkání ve vedení, a když jsme k tomu zachytili úvod do druhého poločasu a získali osmnácti bodové vedení, tak už asi nikdo nečekal, že Sršni ještě připustí zápletku. Bohužel jsme opět nebyli schopni uhlídat trojlístek Štiak - Mičátek - Navrátil a domácí najednou byli na dostřel tří bodů. Když k tomu připočtu vyfaulování některých hráčů, Sršni bili na poplach. Naštěstí jsme se včas probudili. Zároveň v tuto chvíli odvedl ohromný kus černé práce na hřišti Tomáš Polánek, jehož výkon v posledních šesti minutách pro mě byl X - faktorem utkání. Do toho jsme na útočné polovině proměnili čtyři trojkové pokusy a utkání tak vyhráli s velkým náskokem. Velmi těžce vyfáraná výhra na Nových Hutích, ale s cenou zlata!

NH Ostrava - Sršni 78:95

V neděli v dopoledních hodinách na nás čekalo družstvo Snakes, které se krčí na posledním místě tabulky pouze s jednou výhrou. Velkou otázkou bylo, jak se přeci jen naše užší sobotní rotace vypořádá s únavou a zvládne toto utkání, které dá definitivní razítko na postup do play off. Nástup do utkání byl vydařený a Sršni po pěti minutách vedli 2:11 a klíčový hráč Ostravy Křenek si právě udělal třetí faul. Tento úsek ukázal, že pokud budeme hrát koncentrovaně a dodržovat pokyny, tak jsme lepším týmem. Bohužel co jsme předvedli od té doby do poločasu bylo pro mě asi nejhorších 15 minut v trenérské kariéře, protože větší nedisciplinovanost jsem u svých hráčů ještě nezažil. Faul byl nejčastějším druhem obrany, proč běhat do útoku, když se soupeř porazí sám a vystřelit trojku je míň náročné než nájezd. Asi něco takového se našim hráčům honilo v hlavách ve zbytku poločasu. A tak jsme byli sice po dvaceti minutách ve vedení o deset bodů, ale celá naše základní sestava měla tři fauly a za naši hru mi bylo až studno. Ve druhém dějství jsme v sobě naštěstí našli aspoň trochu chuti bránit a dokázali, že jsme lepším týmem a získali jedenáctou výhru v soutěži.

Snakes Ostrava - Sršni 69:84

Komentář Jana Čecha: Získali jsme tři výhry a bilance 11:2 je více než perfektní, v to jsem ani nedoufal. V tomto týmu mám mnoho hráčů s velkou individuální kvalitou, bohužel naším největším soupeřem jsme někdy my sami. Co dokážeme někdy vyprodukovat za chyby, to až zůstává rozum stát. Nesmíme se tak nechat ukolébat tabulkou a musíme pracovat více a více, aby takovýchto hluchých míst bylo co nejméně.

Teď to, co všechny zajímá asi nejvíce, a to je víkend mužů s dvěma týmy z čela tabulky. V pátečním souboji nás čekalo jihočeské derby o první místo ve skupině západ proti GBA Jindřichův Hradec. Nás už před čtvrtečním tréninkem zasáhl první problém, kdy se zranil náš ústřední rozehrávač Vojta Sýkora a každý hráč z rotace, který vypadne proti jedinému profesionálnímu družstvu v této soutěži, je malér. Nicméně před plnou halou a ve výborné atmosféře se hned od začátku rozjelo utkání tak, jak si každý divák představoval. Myslím, že se nemá cenu moc rozepisovat, protože článků o utkání už vyšlo mnoho a každý průběh a vývoj utkání zná. Troufám si tvrdit, že jsme byli více jak třicet minut lepším týmem a po zásluze ve vedení, na konci třetí čtvrtina až o 12 bodů. Pak však přišla osudová chvíle, kdy si čtvrtý faul udělal Petr Šlechta a o několik chvil později i Pavel Englický, k tomu absence Sýkory, to už je bohužel moc velký zásah pro naši sestavu, čehož soupeř toho využil a čtyřmi trojkami v rychlém sledu otáčí utkání. V tu chvíli si troufám tvrdit, že jsme měli i trochu smůly, protože soupeř opravdu na co sáhl, to se mu povedlo. Vyfauloval se Pavel Englický a za stavu o 7 pro GBA jsme zkusili přejít na hru s malou sestavou. To nás vrátilo zpět do utkání, dostali jsme se i do vyrovnané koncovky, kdy se o prodloužení mohl zasloužit Petr Šlechta střelou s klaksonem, což se však nepovedlo a soupeř mohl slavit.

Sršni - GBA Lions JH 91:94

Komentář Jana Čecha: Nechci nikde hledat výmluvy, pětiminutová ztráta koncentrace na začátku čtvrté čtvrtiny nás stála výhru nad favoritem soutěže. Nicméně se nemáme vůbec za co stydět, bylo to krásné utkání plné emocí a výborného basketbalu. GBA nás sice přeskočila v tabulce, ale to je to poslední, co by mě teď trápilo a důležité bude získat tři výhry ve zbytku základní části. Chci poděkovat divákům za úžasnou atmosféru v hale. Když takhle fandíte, je radost před Vámi hrát!

V neděli nás čekala ještě dohrávka s USK, které stále ještě bojovalo o třetí místo a o postup do skupiny o 1.-6. místo. Ten jsme ještě neměli jistý ani my, navíc jsme měli za sebou dvě porážky a měl jsem trochu obavy, co to s námi proti takto kvalitnímu soupeři udělá. Ty však byly rozmeteny hned v úvodních minutách, kdy Sršni vyběhli na palubovku. První čtvrtina byla ještě vyrovnaná, v té druhé domácí doslova dominovali a vyhráli jí 26:10. Poločasové vedení o 17 bodů naši hráči nepustili a bez větších potíží ho uhájili až do závěrečného hvizdu. Bylo to tak poslední razítko na naše umístění nejhůře do třetího místa ve skupině západ a postup do skupiny o 1.-6. místo, která zároveň zaručuje jistou účast v play off. A aby toho neměl fanoušek Sršňů málo, hned v pátek se představíme na domácí palubovce, kdy vyzveme Sokol Pražský.

Sršni - USK B 84:66

Komentář Jana Čecha: Po návratu s U17 z Ostravy mě čekala ještě závěrečná tečka za víkendem, utkání proti USK Praha B, kde šlo o hodně. Prohra by nám ještě mohla hodně zkomplikovat cestu mezi šest nejlepších. Hráčům chci ale hned v první řadě poděkovat, protože přístup, jakým k utkání přistoupili, byl doslova na jedničku. Za mě to byl asi náš nejlepší výkon v sezóně a zejména ve druhé čtvrtině jsme ukázali, že umíme i bránit. Díky této výhře jsme již jistě postoupili mezi šest nejlepších týmů před play off, a proto budu teď chtít dát prostor i hráčům, kteří se potřebují po zranění dostat zpět do formy nebo neměli v poslední době takové vytížení, jaké bych si představoval.