Víkendové okénko JČ

Pondělí, 13.01.2020 11:18
S nástupem roku 2020 se opět rozběhl basketbalový kolotoč a nejnáročnější program tento týden měli naši hráči U19. Hned ve středu 8. ledna na ně čekala dohrávka v Liberci na hřišti klubu YDEA Kondor. Soupeř se sice nachází na chvostu extraligové tabulky, nicméně po delší pauze se dalo očekávat nevyzpytatelné utkání. A to se doslova stalo. Domácí tým na nás vletěl bez bázně a hany a zejména díky rozehrávači Kořínkovi ovládl první čtvrtinu poměrem 23:21. Po hlasité promluvě Sršni ve druhé čtvrtině konečně protrhli střeleckou smůlu a ukázali svoji kvalitu. Bohužel před poločasem opět přišlo chvilkové polevení a do šaten se tak šlo za stavu "jen" o 13 bodů pro naše hráče. I nástup do druhé dvacetiminutovky Sršni nezachytili a když domácí snížili na rozdíl pěti bodů, začalo se schylovat k velkému překvapení. Naštěstí pak Sršni zabrali a rychle začali navyšovat vedení až do konečného výsledku 84:116, který byl pro domácí hráče více než krutý.

O víkendu se naopak Sršni vraceli na domácí palubovku, aby přivítali třetí a čtvrtý tým tabulky, BA Nymburk a USK Praha. Kluci byli upozorňováni, že se jedná o klíčová utkání základní části, a že narozdíl od utkání v Liberci, už tentokrát nemůže zůstat naše obrana někde pod vánočním stromečkem. V sobotu proti Nymburku, který snad poprvé v sezóně nastoupil v kompletním složení s dvojicí mládežnických reprezentantů U18 Rylichem a Kábrtem, začali Sršni velice aktivně tak jak je známe. Celoplošná obrana dělala soupeři velké problémy a široká rotace Sršňů držela vysoké tempo utkání až do poloviny druhé čtvrtiny, z čehož pramenilo vedení 40:22. Pak však domácí polevili a přišel zasloužený trest, kdy Nymburk ještě do poločasu snížil na rozdíl sedmi bodů. Třetí čtvrtina byla přetahovaná o každý bod. Naštěstí domácí v závěru proměnili tři trestné hody a navýšili své vedení na 11 bodů. Ve čtvrté čtvrtině Sršni už opět zapli na plné obrátky a hosté opět začali tahat za kratší konec provazu, domácí rychle získali více jak dvacetibodové vedení a v závěru už soupeř jen korigoval na konečný výsledek 93:77.

V neděli přijel tým USK Praha, který v sobotu zvítězil na palubovce GBA Jindřichův Hradec a matematika tak byla jasná. Pokud Sršni dokáží zvítězit, mohou si dovolit luxus v podobě dvou proher v posledních 8 utkáních základní části a stejně budou jejím vítězem. V případě porážky se USK dotáhne na druhé místo a při jakémkoliv našem zaváhání nás USK přeskočí v tabulce. Do utkání vstoupili lépe hosté a dokázali si vypracovat dokonce devítibodové vedení 24:33. Nicméně Sršni byli vždy v závěsu a závěrečným náporem před pauzou si získali jednobodové vedení. Problém oběma stranám však dělaly fauly klíčových hráčů a bylo to tak kdo z koho. Celý druhý poločas byl jako na houpačce. Vždy když už to vypadalo, že se někdo utrhne, okamžitě přišla odpověď druhé strany. O tom, jak vyrovnané to bylo utkání svědčí i statistiky, kdy se celkově 19x prohodilo vedení týmů a naši hráči byli ve vedení 19 minut a hosté 18. Nicméně čtvrtou čtvrtinu rozjeli lépe Sršni a když získali osmibodové vedení, v hledišti to hučelo jako v pravém sršním hnízdě. Následující dvě minuty jsme však dostali studenou sprchu a USK o bod vedlo. Naše akci padaly k bodu mrazu. Jak je naším dobrým zvykem, opět jsme však v sobě našli morální sílu a zbytek zápasu už byl v naší režii a koncovku jsme si zkušeně pohlídali.

Komentář Jana Čecha: Nikdo si nedovede představit, jak velký kámen mi spadl ze srdce. Po prohře na GBA a našich zdravotních problémech jsem dal hráčům přes Vánoce téměř tři týdny volno a měl jsem obavy, co to s náma udělá. Středeční utkání v Liberci, které mělo být spíše povinností nás naštěstí probralo. Takový výkon předvést o víkendu, těžko by jsme byli momentálně vedoucí tým extraligy U19. I když naše výkony nebyly ideální, utkání jsme si vybojovali a vítězství, kdy se nedaří a přesto je zvládneme, mají někdy ještě větší váhu.  Musím se přiznat, že mě trochu mrzí divácká návštěvnost na utkáních proti Nymburku a USK, dle mého budoucích účastníků final four, o moc lepší mládežnický basketbal se v české kotlině hrát nemůže. Těm co dorazili a všem účastníkům děkuji za příjemný víkend, kdy jsme s bilancí 13:1 odskočili svým pronásledovatelům a už se nemohu dočkat za 14 dní dalších domácích utkání proti nevyzpytatelným soupeřům z Moravy - Snakes Ostrava a Orlům z Prostějova.

Aby toho nebylo málo, v neděli večer nás čekal ještě výjezd na palubovku předního týmu první ligy, basket Polabí. Soupeř, který je závislý na pendlujících hráčích z nejvyšší soutěže, na domácí palubovce ještě nepoznal hořkost porážky. Nám bohužel ze sestavy vypadli klíčový křídelníci Duda a Procházka, k tomu když přičteme náročnost víkendových utkání juniorů, naše vyhlídky nebyly zrovna ideální. Utkání jsme však rozjeli ve velkém stylu, tři trojky v řadě trefil Dan Hejda a rychlé vedení 0:9. Soupeř však rychle odpověděl a skóre se začalo vyrovnávat. Nebudeme si nic nalhávat, nedělní večer kvalitě utkání příliš nepřidal a při našem stavu pro mě bylo až zarážející, že jsme po tři čtvrtiny byli v neustálém vedení a sahali po výhře. Ještě ve 32. minutě byli Sršni v osmibodovém vedení, pak však přišla rozhodující minuta, kdy jsme z naprosto nepochopitelného důvodu nechali dvakrát za sebou na trojkové čáře volného legendárního střelce českých palubovek Standu Voutroubka, čímž nastartoval Polabí takovým způsobem, že ve zbytku utkání už bylo na hřišti pouze jedno družstvo...

Komentář Jana Čecha: Ve skvěle rozjeté sezóně nás teď čekala tři klíčová utkání na palubovce Polabí a příští víkendový dvojboj, kdy na doma přivítáme v pátek GBA Jindřichův Hradec a v neděli rezervu USK Praha. Jakákoliv výhra z těchto tří utkání by pro nás znamenala postup do skupiny o první až šesté místo, tudíž jistotu play off, což byl před sezónou takový náš malý cíl. Případně nám pak stačí uspět proti týmům ze spodní části tabulky, Vyšehradu a Sokolu Pražskému. Samozřejmě jsme si řekli, že čím dříve si to zajistíme, tím lépe. Nicméně že v Nymburce můžeme hrát naprosto s čistou hlavou, že můžeme jen získat. To se nám 31 minut dařilo, i když už jsme fyzicky tahali za kratší konec, pořád jsme měli skvěle rozehrané utkání. Pak však přišel zmíněný moment, který rozhodl utkání a my si tak připisujeme druhou porážku v sezóně. Doufám, že si příští týden žádný divák Sršňů nenechá ujít jihočeské derby a vždy vyrovnané utkání proti USK, kdy se bude hrát nejen o čelo tabulky, ale i o udržení domácí neporazitelnosti, na které máte velký podíl i VY!