Kaunas 2019

Pondělí, 06.01.2020 15:25
Ani dorost Sršňů o Vánocích nezahálel a družstvo U16 vyrazilo na zkušenou do Litvy, konkrétně do města basketbalu Kaunasu. Hned od počátku bylo jasné, že nepojedeme sbírat vavříny, ale naopak dát velký prostor a důvěru hráčům, kteří letos v extralize U17 neposbírali tolik času, kolik je potřeba. Tomu napomohl i fakt, že klíčový hráči družstva Daniel Hejl a Josef Svoboda si odjeli plnit reprezentační povinnosti na turnaj olympijských nadějí do slovenských Levic. A ostatní Sršni se tak neměli za koho schovávat a zodpovědnost padla jen a jen do jejich rukou.
 
Hned v prvním utkání jsme narazili na tým litevské reprezentace do patnácti let. První čtvrtinu jsme se soupeřem drželi krok, pak nám bohužel došlo a soupeř nám ukázal jak se hraje basketbal. Po krátké pauze jsme nastoupili proti tradičnímu účastníkovi turnaje, družstvu Krvavec ze Slovinska, který nám shodou okolností před dvěma lety vystavil stopku v semifinále v ročníku 2001 a odsoudil nás tehdy k bronzové medaili. Tentokrát se hrála od začátku vyrovnaná partie a skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Přiznám se, že v tomto utkání jsem příliš necoachoval a spíše sledoval, který hráč si vezme zodpovědnost do svých rukou, kdo chce hrát a kdo ne a viděl spoustu věcí, které v běžném utkání člověk nevidí. I v důsledku toho jsme prohráli tříbodovým rozdílem. Důležité bylo, že jsme v obou utkáních rovnoměrně rozložili minuty všem hráčům a i první den, který byl ovlivněn i patnácti hodinama strávenýma v autobuse naprosto splnil mé očekávání.
 
Další den nás čekal budoucí vítez turnaje Šiauliu KA "Saulé", který nás doslova zesměšnil a bohužel nám ukázal, že pokud se nám nedaří, každý se radši schová a bojí se vzít zodpovědnost na sebe. Bylo to opravdu jedno z mých nejhorších basketbalových utkání, které jsem kdy zažil. Nejenže soupeř byl o několik levelů jinde, horší bylo, že my jsme se na utkání doslova vykašlali a to k Sršňům opravdu nepatří. Hráči si tak po utkání vyslechli své. Odpoledne nás čekalo utkání ve skupině o páté až osmé místo a v něm jsme narazili na estonský tým Viimsi. Hráči si naštěstí vzali má slova k srdci a předvedli asi nejlepší utkání na turnaji. Tentokrát jsem opravdu neměl moc co vytknout a ještě po třetí části jsme byli o bod ve vedení. Pak bohužel nastal problém s fauly a lehká zdravotní indispozice klíčových hráčů a v posledních minutách nám utkání doslova proteklo mezi prsty. Nicméně tohle byl přesně výkon, proč jsem na turnaj do Litvy odjížděl a co bych čekal od hráčů, kteří si chtějí vybojovat větší minutáž v týmu U17!!!
 
Nedělní souboj o sedmé místo nám opět postavil do cesty slovinský Krvavec a tentorkát to byla úplně jiná písnička. Sršni během turnaje posbírali nějaké to sebevědomí a nedali soupeři absolutně šanci, kdy si ještě v průběhu prvního poločasu vytvořili dvacetibodové vedení, které jsme si udržovali po celé utkání. Až v poslední minutě proti sestavě našich benjamínků soupeř korigoval utkání na pro ně přijatelný výsledek.
 
Sršni - Litva U15 31:72
Sršni - Krvavec 56:59
Sršni - Šiauliu KA "Saulé 43:81
Sršni - Viimsi 49:57
Sršni - Krvavec 64:56
 
Body Sršňů: Sýkora T. 80, Primak 49, Chvála 33, Polánek T. 17, Marek 15, Janovský 14, Veselý 12, Žák 8, Wawreyn 7, Polánek A. 6
 

Komentář Jana Čecha: Turnaj naprosto splnil mé očekávání. Hráči, kteří se turnaje zúčastnili měli zatím během sezóny malé herní vytížení a oni potřebují hrát, hrát a hrát. A v Litvě si nezahráli jentak nějaká utkání, protože soupeři byli opravdu kvalitní a to jsme přesně potřebovali. Při absenci našich dvou klíčových hráčů se tak nikdo nemohl schovávat, museli brát zodpovědnost na sebe a každý tak získal velkou porci zkušenností, které doufám brzy zúročí v extralize U17. Teď máme čas chvilku potrénovat a podobná sestava v termínu 10. - 12. ledna hned vyjíždí na další turnaj CEYBL do německého Cralsheimu.