Víkendové okénko JČ

Pondělí, 04.11.2019 10:07
Prvoligoví Sršni, dosud jediný neporažený celek skupiny Západ, zajížděl v pátek večer na horkou půdu favorita soutěže GBA Jindřichův Hradec. K tomu, aby byl v derby u rybníka Vajgar úspěšný, nás doprovázel autobus fanoušků, kteří byli po celé utkání naším hnacím motorem. Ještě před úvodním rozskokem zaplnilo hlediště kolem 700 diváků a slibovala se podívaná jak se sluší a patří. Hned od první minuty se hrála další ofenzivní partie, v které měl od úvodu navrch Jindřichův Hradec. Co v první desetiminutovce vystřelil, to propadlo košem a na tabuli po této části svítilo skóre 39:24 pro domácí. Nebyli by to ovšem Sršni, kdyby se nerozehráli ke skvělému výkonu. Najednou jich bylo plné hřiště a i přesto, že v poločase byli pořád domácí o deset bodů ve vedení, všem v hale už bylo jasné, že se schyluje k pořádnému dramatu. Minutu před koncem třetí čtvrtiny byl stav 65:65 a začínalo se od znovu. V tuto chvíli přišlo rozhodujících 60 vteřin, kdy domácí vstřelili 7 bodů a získali klid do závěrečné desetiminutovky. I když bylo GBA JH stále ve vedení, Sršni zabrali a minutu před koncem po trojce Vojty Sýkory s faulem snížili na rozdíl 4 bodů. Koncovku však domácí svěřili do rukou amerických hráčů, kteří stejně jako celé utkání rozhodli ve prospěch GBA Jindřichův Hradec a připravili tak Sršňům první porážku v soutěži.

Komentář Jana Čecha: Bohužel se nám nepovedl úvod utkání, kdy jsme nechali rozstřílet domácí hráče a dodali jim potřebné sebevědomí. Pak ovšem přišla druhá a  třetí čtvrtina, za kterou má můj tým obrovský kredit, kdy jsme dokázali dokonce až vyrovnat skóre a v této době byli více než rovnoceným soupeřem GBA. Pak však přišla poslední minuta třetí čtvrtiny,  prostřídali jsme  a dostali 7 bodů, které nás srazili zpátky na zem a víceméně si troufám tvrdit, že to byla rozhodující pasáž utkání. Zkušení domácí čtvrtou čtvrtinu měli pevně v rukou, když jsme se minutu před koncem dostali na dostřel 4 bodů, američan Arrington vzal osud utkání do svých rukou a rozhodl o vítězi. Bylo to krásné utkání plné emocí, fanoušci vytvořili neskutečnou kulisu a byla to opravdu podívaná, která není v 1. lize tak častým jevem. Pro nás to bohužel dopadlo smolně, ale přiznejme si, že domácí byli 39 minut ve vedení a vyhráli právem. I přes první prohru nemáme vůbec důvod věšet hlavu nebo ztratit sebevědomí, pořád se s bilancí 6:1 držíme na prvním místě tabulky a doufám, že hned v pátek na Sokole Pražském se vrátíme na vítěznou vlnu. Ještě jednou děkuji všem za neskutečný páteční večer!!!

A konečně opět kadeti U17, kteří na domácí palubovce hostili dva silné brněnské týmy. V sobotu to bylo utkání proti Tygrům Brno, jejichž jádro je tvořeno převážně hráči mistrovského týmu ročníku 2004 v kategorii žáků. Družstvo je perfektně složené, a tak jak to u nás v této kategorii bývá zvykem, bylo klíčové jak se hráči vyrovnají s fyzickou převahou soupeře. Naštěstí Sršni opět na soupeře vlétli a rozjeli útočné manévry jak je nám vlastní. Body přibývali, bohužel však také fauly u kličových hráčů ve žlutých dresech. A i přesto, že jsme byli stále ve vedení, Tygři byli na dostřel. Když na začátku druhé půle měla dvojice Svoboda - Kölbl po 4 faulech a další hráči po třech, schylovalo se k nepříjemným potížím. Musíme přiznat, že jsme utkání odehráli v užší rotaci, a tak fauly byli jedním z klíčových momentů utkání. Naštěstí i díky téměř házenkářskému střídání útok - obrana jsme byli stále o nějakých 10 - 12 bodů ve vedení. Naštěstí jsme zlepšili i naší obranu a přestali dělat hloupé fauly, díky 108 nastříleným  bodům jsme tak mohli slavit čtvrté vítězství, které se z tohohle víkendu opravdu počítá.

V neděli už to byla jiná písnička. Dorazil druhý tým Brna SAM, shodou okolností náš soupeř z loňského finále U17. Tým vedený vynikající dvojicí a účastníky ME U16, Nečasem a Křivánkem, přijel do Písku pro výhru a tu si taky po zásluze odvezl. Sršně bohužel sobotní výhra stála mnoho sil a v neděli jsme se vůbec nedostali do našeho obvyklého tempa. Když nám k tomu hosté dali lekci z produktivity, kdy proměnili téměř vše a my bychom v utkání netrefili ani stodolu, natož ten malý oranžový koš o průměru 45 cm. Hosté tak po zásluze vyhráli stylem start - cíl a uštědřili Sršňům pořádnou nadílku.

Komentář Jana Čecha: Skvělý sobotní výkon, kdy jsme porazili silný tým Tygrů Brno mi udělal obrovskou radost a získali jsme další výhru, která se počítá. Máme možná užší rotaci hráčů a jsme fyzicky nejhůř vybavený tým v soutěži, ale když se dostaneme do tempa, jsme téměř nebranitelný, což se v sobotu ukázalo. Bohužel nedělní soupeř SAM Brno přesně objevil naše slabiny a byl výborně připravený. My k tomu měli i obrovskou smůlu, ale i přes vysokou porážku si nenechám zkazit dojem z víkendu. Pořád máme bilanci 4:2 a držíme se v popředí tabulky. Snad si z neděle vezmeme to dobré a pomůže nám to opět na cestě vzhůru. Snad se mnou budou mít nároční bossové Sršňů po takto "neúspěšném" víkendu trpělivost a podrží mě ve funkci :-)

Z důvodu víkendového turnaje U18 na Slovensku, jsme v úterý večer předehrávali utkání v Litoměřicích. Tabulkové předpoklady byla jedna věc, kdy jsme zatím bez porážky na čele extraligové tabulky U19 a domácí Slavoj se s bilancí 1:5 krčí ve spodní polovině tabulky. Bohužel Sršni na naléhání, aby soupeře nepodcenili, že svou hrou dokáže být velmi nepříjemný, nějak nedali. Sice jsme utkání začali smečí Martina Svobody a třemi rychlými trojkami a po dvou minutách byli ve vedení 11:3 a soupeř si vybral oddechový čas. Od té doby až do poločasového klaksonu to byl asi nejhorší výkon tohoto týmu za poslední dva roky. Naše hra se rozpadla jak domeček z karet a na obrané polovině si z nás domácí dělali trhací kalendář. Když k tomu připočteme jeho trojkovou úspěšnost, bylo naším jediným štěstím, že Slavoj něměl nikoho, kdo by zastavil Martina Svobodu. V obraně jediný hráč nebyl schopen ubránit 1 na 1 a vlastně ani nevím zda někdo chtěl. Přišlo mi, že jsme si mysleli, že se nám nemůže nic stát a bylo nám vše úplně jedno. V poločase bylo skóre 38:43 pro Sršně, ale bylo to naprosto nezasloužené vedení. V šatně jsme si proto vše vyříkali a myslím, že i hráči sami mezi sebou pochopili, že tudy cesta nevede a do druhého poločasu vlétli jak je jim vlastní. Rychlá šňůra deseti bodů a poklidné vedení, které jsme v rotaci všech deseti hráčů navyšovali až do konce utkání na rozdíl 30 bodů, což bylo vzhledem k průběhu utkání naprosto nespravedlivé skóre!!!

Komentář Jana Čecha: Myslel jsem si, že pro nás utkání v Prostějově bylo dostatečnou fackou, ale bohužel se tak nestalo. Naše práce na obranné polovině v prvním poločase byla doslova katastrofa. Tak nesoustředěný a sobecký výkon bez jakékoliv komunikace jsem od této party opravdu nečekal. A dlouho musím hledat v paměti, zda jsme takhle špatně někdy hráli. Domácí Slavoj chtěl vyhrát víc než my, a to je na tom to nejhorší. Naštěstí v poločase jsme se zvedli a dovedli utkání k výhře, ale to je tak jediné pozitivum úterního utkání.