Víkendové okénko JČ

Pondělí, 14.10.2019 10:45
Stejně jako každý den vyjde slunce, tak si všichni začínají zvykat, že v pondělí ráno vychází víkendové okénko Jana Čecha. A v průběhu minulého týdne jsem zjistil, že to kupodivu i někdo čte, tak je na čase se s Vámi podělit o pár zážitků z dalšího úspěšného víkendu Sršňů.

Hned v pátek vše odstartovala 1. liga mužů. Sršni zažívájí úspěšný start a s bilancí 3:0 byli na čele tabulky. Do Sršního hnízda tentokrát zavítal soupeř z pražských Košířů, který má nesmírně zkušený tým a chtěl být prvním, kdo porazí naše hráče. Domácí ovšem neponechali nic náhodě a široká rotace Sršňů hned od začátku udávala tempo utkání. Od začátku jsme se prezentovali aktivní hrou na útočné polovině, která dělala hostům velké problémy. Nebýt několika hloupých chyb v obraně, kdy jsme měli problém zejména s řešením clony na hráče s míčem, a třem úspěšným trojkám Marka Buriana, bylo by hned od začátku o výsledku utkání jasno. Ve druhé čtvrtině přišel rozhodující nápor. Sršni za deset minut nastříleli 32 bodů a v poločase tak byli ve vedení o 23 bodů. Bohužel jak už je naším dobrým zvykem, nástup do druhého poločasu byl jako ze zlého snu. Nechali jsme soupeře na chvíli ožít a dovolili jsme mu snížit na rozdíl 13 bodů. Naštěstí jsme se včas probudili, opět zapnuli na vyšší obrátky a dostali se až na třicetibodové vedení. Zbytek utkání se tak už jen dohrával. Na naší straně dostali prostor i hráči, kteří letos zatím nenasbírali tolik minut a skóre utkání se tak už příliš neměnilo. Se závěrečným klaksonem tak mohl v hale propuknout tradiční vysoký jalovec a všichni mohli oslavit čtvrtou výhru, díky které jsme stále jediným neporaženým týmem skupiny Západ.

Komentář Jana Čecha: Jsem nesmírně rád, že jsme soupeře nepodcenili a hned od začátku utkání jsme šli jasně za svým cílem. Hráči se basketbalem baví a zejména na útočné polovině je to vidět. Jediné co bych jim vytknul, bylo několik zbytečných chyb v obraně a výpadek koncentrace na začátku třetí čtvrtiny. Hlavně první poločas musel diváky bavit a tímto jim opět děkuji za báječnou atmosféru v hale.

Díky přesvědčivé výhře nad Košíři jsme mohli pošetřit síly juniorů, kteří v pátek hráli pouze v prvním poločase a mohli jsme tak vyrazit na Moravu v plné síle. Po úvodních výhrách hráčů U19 na USK Praha a v Nymburce, čekali na Sršně další velice silné týmy z Prostějova a Ostravy. Troufám si tvrdit, že los se s náma příliš nepáral a dal nám "úvod smrti". Oba týmy v prvním kole vyhráli v Litoměřicích a Liberci a tak se čekal souboj kdo z koho. A na utkání s Orli z Prostějova to bylo hned od začátku vidět. Domácí si z naší obranou dělali doslova co chtěli. Naši hráči ve hře 1 na 1 nedokázali ubránit. Naštěstí se hráči ve žlutočerném mohou zatím spolehnout na svůj útok, kdy dělali soupeři stejné problémy. A tak se v téhle ofenzivní partii přetahovalo o každý bod, týmy se střídali ve vedení jako na běžícím páse a čas stále plynul. Až Sršni na začátku čtvrté čtvrtiny konečně začali bránit, dostali se 7 minut před koncem do třináctibodového vedení. V tu chvíli si všichni mysleli, že je o osudu utkání rozhodnuto, bohužel si to mysleli i hráči a tak to podle toho dopadlo. Soupeř trestnými hody 23 vteřin před koncem vyrovnal, nám se poslední útok nepovedl a šlo se tak do prodloužení. Ani teď po dvou dnech tak nějak nechápu, co se v té hale stalo a čím více o tom přemýšlím, tím si říkám, že to vlastně ani vědět nechci. Naštěstí hráči chtěli utkání dovést do vítězného konce a zejména opět díky útoku, kdy dali za prodloužení patnáct bodů se tak mohli radovat z výhry. Každopádně doufám, že to pro nás do sezóny bylo dostatečné varování!!!

V neděli ráno se Sršni probudili na svůj velký den. Sobotní nepřesvědčivý výkon byl pryč a byl tu další soupeř, který se s námi a Kolínem dělil o čelo tabulky s bilancí 3:0 a byl povzbuzen předchozí výhrou nad GBA o 17 bodů. Tentokrát mám pro nás hlavně slova chvály. Od začátku jsme byli všude o krok dřív než soupeř. Opět jsme se vrátili k našemu basketbalu a v hale Snakes jsme si otevřeli střelnici. 56 bodů za první poločas, z toho devět zpoza trojkového oblouku. Skóre už bylo i na dvacetibodovém vedení pro Sršně, a tak nebýt několika tradičních hrubek na obrané polovině, kdy jsme soupeře vrátili do hry, mohl být náš výkon v prvním poločase na jedničku. Nicméně jedenáctiboddové vedení jsme hned od začátku druhého poločasu navyšovali až na třicetibodové vedení. V závěru jsme bohužel trochu polevili a soupeř tak jen kosmeticky upravil skóre na konečný výsledek 82:99. Díky zaváhání Kolína v Litoměřicích jsme jediný tým extraligy, který zatím nepoznal hořkost porážky.

Komentář Jana Čecha: Všichni ví, že s tímhle týmem už jsme dlouho spolu a máme vždy ty nejvyšší ambice. I když jsem v některých fázích hry hodně znepokojen našimi výpadky, budu se hlavně radovat, že máme po čtyřech takhle těžkých venkovních utkáních bilanci 4:0. Náš útok je jedna velká paráda. Máme průměr téměř sto bodů na utkání, jen na tu obranu někdy zapomínáme až moc. Přiznám se, že po utkání v Prostějově jsem s nikým dvě hodiny nemluvil, ale vždy když si myslím, že se blíží nějaká pohroma, Sršni dokážou zapnout a předvést představení jako v Ostravě a za to jim patří velké DÍKY!!! Za 14 dní se i tým U19 konečně představí doma a určitě stojí za to, přijít se podívat.