EXL U19

Úterý, 30.10.2018 17:27
O víkendu do Sršního hnízda zavítaly dosud neporažené celky extraligy U19 - Orli z Prostějova a Snakes Ostrava. Nás v průběhu týdna zasáhla citelná ztráta v podobě dlouhodobého zranění kapitána Vojty Sýkory a sám jsem nevěděl, co od utkání proti velice silným soupeřům očekávat. O celku z Hané jsme věděli, že má velice silnou základní sestavu, nicméně jejich rotace není tak široká. Hned od úvodu jsme tak vsadili na osvědčenou zbraň Sršňů - agresivní presink po celém hřišti se střídáním obran. Předváděli jsme rychlý mládežnický basketbal a odměnou bylo rychlé vedení 15:6. To ovšem probudilo hostující tým, který zejména díky přesné střelbě Juraje Páleníka a našeho bývalého hráče  Štěpána Borovky rychle vyrovnal hru. Po celý první poločas se skóre přelévalo z jedné strany na druhou, avšak poslední tři minuty první půle byly jako zlý sen a tak se do šaten šlo za stavu 46:51. Úvod druhého poločasu opět vyšel lépe Orlům a po chvilce byli ve vedení 50:59. Akcie Sršňů v tu chvíli začínaly padat k bodu mrazu, ale nebyl by to tenhle tým, kdyby opět nepřekvapil všechny v hale. Do konce třetí čtvrtiny uhrál výsledek 17:5 a po třiceti minutách byl opět ve vedení. Nicméně nikdo ze soupěřů už nedokázal odskočit, a tak tu byla koncovka, která zvedla všechny diváky ze sedadel. 13 vteřin před koncem vyrovnává Páleník na 86:86. Timeout Sršňů a nutno podotknout, že s velkou dávkou štěstí jsme udrželi míč a 1,3 vteřiny před koncem další oddecchový čas. Co se dělo pak už asi viděli všichni majitelé sociálních sítí a Martin Svoboda vystřeluje Sršňům velice sladkou výhru!!!

V neděli přijel vedoucí tým tabulky Snakes Ostrava. Na naší marodku se přidali k Sýkorovi další "rozehrávači" Šurý a Štrobl, když k tomu připočteme roční absenci Gabriela Ptáka, který studuje v USA, z našeho perimetru zbyl na pozici 1 a 2 pouze Pavel Černý a k dispozici byli hráči ročníku 2003. Do utkání jsme vstupovali s tím, že nemáme co ztratit, a že každá vyrovnaná minuta se Snakes bude mít cenu zlata. Soupeř však měl v nohách také velice náročné utkání na Sokole Pražském, a tak mu probuzení také chvilku trvalo. Ikdyž Ostrava měla po většinu poločasu mírně navrch, s klaksonem se trefil Mikoláš Houser za tři body a po dvaceti minutách byli Sršni v dvoubodovém vedení. Bohužel druhá dvacetiminutovka začala nejhorším možným scénářem, Sršni povolili v obraně a 32 bodů za třetí desetiminutovku rozhodlo utkání. Ikdyž Sršni ještě zkusili na soupeře vletět a pět minut před koncem byli na dostřel čtyř bodů, bylo vidět, že energie je tentokrát na straně soupeře, kterému musím pogratulovat k zasloužené výhře.

Co dodat závěrem? Nerad prohrávám na domácí palubovce, nicméně tentokrát musíme smeknout před sílou obou soupeřů a přiznat si, že absence nejen Vojty Sýkory, ale i dalších rozehrávačů se podepsala pod nedělní prohru, kdy nám prostě "došel benzín". Když si pak vezmu všechny okolnosti, jsem za sobotní vydřenou výhru strašně rád a jsem hrdý na všechny hráče, jak jsme tyto dvě utkání zvládli. Teď přijdou důležité zápasy, na které musíme být připraveni a snažit se co nejrychleji přiblížit k našemu cíli, postupu do play off. Nedělám to příliš často, ale za tenhle víkend bych chtěl vyzdvihnout výkon Pavla Černého, který se opravdu vydal ze všech sil a byl X-faktorem, který nás 75 minut držel ve vyrovnaných zápasech.