U17 - Christmas CUP Kaunas

Pondělí, 08.01.2018 14:33

Na vánoční svátky vyjeli naši kadeti na turnaj do dalekého Pobaltí, aby si vyzkoušeli basketbal v zemi zaslíbené, do litevského Kaunasu. Na 1200 kilometrů dlouhou cestu jsme vyrazili s dostatečným předstihem a se společností v podobě našich bratrů Sokolů z Prahy. Náš dlouholetý rival v ročníku 2001 byl rovněž účastníkem turnaje. Dorazili jsme den před turnajem, a tak nám zbylo dost času na prohlídku centra Kaunasu a aklimatizaci. Los turnaje byl na nás dokonce tak přívětivý, že jsme 28. prosince začínali až v odpoledních hodinách a tak Sršni měli ještě dostatek času na dobrání sil po náročné cestě a trenéři vyrazili na rozbruslení do nedalekého obchodního centra.


 

Teď už pojďme ale k turnaji. V naší kategorii bylo celkově 10 týmů, z Litvy, Slovinska, Německa, Polska, Ukrajiny, Lotyšska a bratři Sokolové z ČR, rozdělených do dvou skupin po pěti týmech. Vítěz skupiny postupuje do finále, druhý hraje o třetí místo, atd. Naším prvním soupeřem byl tým Charlottenburg z Německa, který byl tvořen převážně hráči TuS Lichterfelde Berlín, který jsme již dokázali porazit v semifinále turnaje ve španělské Gironě. Úvod zápasu byl z naší strany jako z pohádky, když jsme v prvních čtyřech útocích dokázali skórovat vždy za tři body. Bohužel ale obrana nefungovala zdaleka tak, jak měla a soupeř byl stále na dostřel. Odešla nám střelba a soupeř začínal přebírat otěže zápasu. Naštěstí jsme se v poslední dvouminutovce prvního poločasu stihli probudit a byli jsme tak jen pár bodů pozadu. Druhý poločas začal tak, jak ten první a Sršni se tak rychle dostali do dvojciferného vedení, které ztratili až v posledních minutách, kdy už dostávali prostor i všichni hráči z lavičky.


 

Sršni Písek – Charlottenburg 67:59

Střelci: Pták 23, Sýkora 11, Houser a Fučík po 9, Mach 8, Černý 5, Svoboda 2

TH: 19/9 (47%), 8 trojek


 

Ve večerním utkáním jsme narazili na domácí tým Tornado Kaunas. Tým, s kterým jsme se utkali i přesně před 4 roky na vánočním turnaji v Plzni, který byl můj první s týmem, který se pomalu, ale jistě začíná stávat mojí srdeční záležitostí. Všechny tak zajímalo, jaký kdo udělal pokrok. Litevský basketbal založený na střelbě za 3 body a velice agresivní obraně nám dělal velké problémy, a i když jsme byli po celé utkání v mírném vedení, rozhodující náskok jsme si vytvořili až ve druhém poločase. Velkým pozitivem byl výkon naší nové posily na tento turnaj – pelhřimovské Sojky Dana Kölbla.


 

Sršni Písek – Tornado Kaunas 77:57

Střelci: Houser 13, Černý a Sýkora po 11, Fučík 8, Kölbl a Mach po 7, Hladík 6, Koc, Štrobl a Pták po 4, Svoboda 2

TH: 17/9 (52%), 4 trojky


 

Došli jsme si tak pro druhou výhru a za odměnu nás čekal zlatý hřeb turnaje, a to utkání o špičku mužské Euroligy mezi několikanásobnými vítězi této soutěže Žalgirisem Kaunas a Olympiakosem Pireus. V hale pro 11 tisíc diváků nezůstalo volné ani místečko, a i díky tomu že se rozhodovalo až v koncovce a v jak pekelné atmosféře se hrálo, se jednalo opravdu o nezapomenutelný zážitek. Vidět na hřišti legendy evropského basketbalu jako Šarunas Jasikevičius, Vassilis Spanoulis a další bylo snad dostatečnou odměnou za tento turnaj.


 

Druhý hrací den nás čekal tým z Ukrajiny Chimik Yuznij, který se opíral o výkony rozehrávače ukrajinského národního týmu, který byl alfou a omegou jejich hry. Nám se však podařilo ho hned od začátku odstřihnout od míče, a tak to byli Sršni kdo diktoval tempo zápasu a opět mohl rotovat všech 12 hráčů a dokráčet si pro třetí výhru a zároveň asi pro nejednoduší výhru na turnaji.


 

Sršni Písek - Chimik Yuznij 74:55

Střelci: Sýkora 15, Houser 14, Svoboda 12, Černý 8, Fučík, Pták a Štrobl po 6, Mach 4, Koc 2, Sýkora T. 1

TH: 15/9 (60%), 3 trojky


 

V posledním utkání základní skupiny na nás čekal slovinský tým Krvavec. Vzhledem k tomu, že se jednalo o souboj dvou neporažených týmů, matematika byla jednoduchá. Vítěz jde do finále, poražený si zahraje o bronz. Je to družstvo, které mělo ve svém středu 3 reprezentanty Slovinska, kteří se v létě zúčastnili divize A ME do 16 let, na kterém se Slovincům opravdu dařilo. Hned od úvodu zápasu se jednalo o krásný mládežnický basketbal, ve kterém bylo k vidění mnoho výborných individuálních výkonů, a byl to doslova boj o každý centimetr hřiště. Bohužel, v prvním poločase byl náš soupeř lepší a dostal se až do 15 – ti bodového vedení. V tu chvíli nebyly akcie Sršňů nějak vysoko. Naši hráči ale opět ukázali jaké mají srdce a pět minut před koncem se dostali opět do vedení. Pak se strhla přetahovaná o každý bod, která vrcholila minutu před koncem, kdy nám vyšel signál a měli jsme naprosto volnou trojkovou pozici, kterou jsme ovšem neproměnili a na druhé straně jsme těsně před vypršením 24 vteřin pro útok. dostali trojku s faulem. Tato čtyřbodová akce vzala Sršňům veškeré naděje na finále. Tohle utkání rozhodl náš výpadek ve druhé části a to, že v závěru kdy jsme měli soupeře na lopatě jsme nedokázali proměnit snad 10 naprosto otevřených trojkových pozic do zóny soupeře. Nám tak zbyly oči pro pláč, každopádně přesně kvůli těmto utkáním se do zahraničí jezdí a všichni jsme mohli být právem hrdí na náš výkon, protože opravdu vyhrál štastnější, a ne lepší tým.


 

Sršni Písek – Krvavec 62:69

Střelci: Sýkora 24, Pták 16, Svoboda 8, Houser 5, Černý 4, Mach 3, Fučík 2

TH: 14/7 (50%), 6 trojek


 

V sobotním utkání o bronz nás čekal tým z Lotyšska BC Ogre. Musím přiznat, že družstvo soupeře mělo ve svém středu pivota, který byl asi nejlepším hráčem turnaje, a před utkáním jsem se necítil jako favorit. To, co se ale odehrálo, tak popíšu opravdu jen ve stručnosti – Sršni předvedli naprosto famózní výkon a od začátku až do konce ovládli hřiště a zaskočeného soupeře naprosto zničili. Nikdy bych nevěřil, že se dá hrát s takovou chutí a energií pátý zápas během necelých 48 hodin, ale stalo se a Sršni dostali naprosto zaslouženě na krk bronzovou medaili. Do nejlepší pětky turnaje byl zařazen náš kapitán Vojta Sýkora.


 

Sršni Písek – Ogre 84:58

Střelci: Fučík 17, Houser 15, Sýkora 14, Černý 13, Pták 10, Mach 6, Svoboda 4, Sýkora T. 3, Štrobl 2

TH: 20:14 (70%), 6 trojek


 

Co říci závěrem: Skvělý turnaj a zážitek. Myslím, že už dneska si nikdo nevzpomene na smolnou prohru v takzvaném „malém semifinále“. Samozřejmě cesta zpátky vždy uteče lépe s úspěchem než s neúspěchem, nicméně výsledek nebyl to hlavní na tomto turnaji. Opět se utužila už tak skvělá parta a měli jsme šanci si zahrát proti nesmírně kvalitním soupeřům, a připravit se tak na druhou polovinu sezóny. A bronzová medaile je jen takový bonus navíc. Chtěl bych ještě speciálně poděkovat Kocíkovi a rodině Ptáků za povzbuzování po celou dobu turnaje, a bratrům Sokolům ze Žitné ulice, že jsme se mohli této skvělé akce zúčastnit.


 

Skvělé výkony našich hráčů v první polovině sezóny neunikli ani očím realizačního týmu reprezentace ČR U17. Při neúčasti hráčů Sokola Pražského a USK, kteří předehrávali vzájemné zápasy se v nominaci na Bohemia CRYSTAL CUP v Nymburce objevili Sršni Pavel Černý, Mikoláš Houser, Gabriel Pták, kteří se ale bohužel akce nemohli zúčastnit. V reprezentačním dresu se tak objevila „pouze“ trojice Martin Svoboda, Jan Fučík a Vojtěch Sýkora, který dělal kapitána i týmu se lvem na prsou. Kluci se na turnaji rozhodně neztratili a český výběr nestačil pouze na vítěze z Japonska a získal stříbrnou medaili. Náš hráč s číslem deset byl zařazen do nejlepší pětky turnaje. Mám pocit že tuhle větu už jsem dneska jednou psal :-)