U19 - víkend plný nervů!

Pondělí, 02.10.2017 21:31

Nastal konec září a na program tak přišel i start dorosteneckých soutěží. Jako první přišel na řadu tým juniorů, ale vzhledem k faktu, že hráčů ročníku 1999 a 2000 nám už příliš nezůstalo, doslova bych je spočítal na prstech jedné ruky, se jedná i o velku část hráčů kategorie U17. Z důvodu rekonstrukce navíc nemáme stále k dispozici naší halu a do Vánoc nás čeká převážná část utkání na hřištích soupeřů, odjížděli jsme do Prahy s velkou pokorou a snem vyloupit Žitnou ulici, aby se nám přeci jen lépe dýchalo...

 

V sobotu nás ovšem čekal nejprve zápas s obhájcem titulu ročníku 1999 v kategorii U17 v čele s početnou cizineckou legií - GBA. Pro nás se navíc jednalo i o první společný zápas, takže jsme ani celkem nevěděli co od sebe příliš očekávat. Hned od úvodu zápasu se v hale v pražských Stodůlkách hrál rychlý a agresivní basketbal, kdy se v první desetiminutovce víceméně střídal koš za koš. Pak bohužel přišlo druhé dějství, ve kterém existoval na hřišti pouze tým domácích a ukázal, proč opět bude patřit k hlavním favoritům na titul. Díky 21 bodové šňůře se dostal do vedení 45:22 a vypadalo to, že o osudu utkání je prakticky rozhodnuto. V poločase jsme si řekli, že nebudeme hledět na výsledek a druhý poločas pojmeme víceméně jako přípravu na nedělní důležitý zápas. Nikdo ovšem nečekal, že soupeř udělá tu chybu, že Sršně podcení a nastoupí do druhého poločasu s tím, že už se mu nemůže nic stát. To totiž Sršni náležitě potrestali, střídáním a zagresivněním obrany jich bylo najednou plné hřiště a rozdíl ve skóre byl už jen jednociferný. V tu chvíli jsem byl neskutečně hrdý na svůj tým, protože jsme dokázali ve druhé dvacetiminutovce ubránit tým GBA na pouhých dvacet tři bodů a v infarktové koncovce Pavel Černý tři vteřiny před koncem vyrovnal. Soupeř po timeoutu neskóroval a šlo se tak do prodloužení. V něm už Sršni bohužel neměli k dispozici 4 hráče základní sestavy a průběh byl tak zcela jednoznačný. Vítězství zůstalo na straně soupeře, nicméně mně a vlastně nám všem to ukázalo, čeho všeho je naše družstvo schopné, pokud budeme hrát na hranici našich možností. Kdo na tento zápas dorazil, opravdu nemohl litovat. Já snad nikdy nezažil utkání s tím vším co se dělo tady. Ať už to byl spadnutý "lahváč" plzeňského piva z balkónu, technický zápis bez tří hráčů základní sestavy, 7 vyfaulovaných basketbalistů, dvě technické chyby, ...Opravdu to byl zápas který se měl hrát 45 minut, protože to stálo za to :-) Ikdyž jsme prohráli, zápas musím hodnotit neskutečně pozitivně a myslím, že ani nemá cenu vyzdvihovat jedince, všichni hráči na sebe musí být právem hrdí!!!


GBA - Sršni Písek 79:71 po prodloužení

 

V neděli nás čekal bratrovražedný souboj proti Sokolům z Prahy. Nebudeme si nic nalhávat, že jsme si během týdne nepomýšleli na výhru v tomto zápase. Nicméně nikdo z nás netušil, jak zareagujeme na zklamání a únavu z náročného sobotního zápasu. Zejména díky trojkové palbě jsme se brzy dostali do 12-ti bodového vedení a náš útok byla radost pohledět. S úspěšností trojek v prvním poločase 10/7 se není ani čemu divit. Bohužel co se nám dařilo na jedné straně byla na druhé doslova katastrofa. Absolutní nedůraz, neochota přijmout ránu, nulová snaha odstavit hráče a obraně 1 na 1 se nedá ani mluvit. Soupeř tak do poločasu dokázal smazat manko na pouhý jeden bod a ve druhém poločase se  začínalo víceméně od nuly. Vlastně druhý poločas začínal jen náš soupeř a přelom poločasu ovládl poměrem 24:2 a rázem byl od třetí čtvrtiny o 13 bodů vpředu. Zápas měl stále stejný průběh, kdy na jedné straně jsme sice stále byli velice potentní, ale na obrané jsme snad ani nebyli. Ještě 4 a půl minuty před koncem byl stále stejný rozdíl ve skóre a Sršni vsadili na "vabank". V tu chvíli si myslím, že nikdo ani nevěděl kdo koho brání a všichni lítali všude, ale ochota poprat se o zdramatizování zápasu byla patrná na každém hráči. Soupeř naštěstí tlaku podlehl a začal kupit chybu za chybou. Nevím jak to bylo možné, ale najednou tu byla sobotní "déjavu". Když v koncovce Miky Houser srovnával trojkou a soupeř měl tři vteřiny po posledním timeoutu čas na rozhodující střelu. Zase nic a následovalo to, co čert nechtěl nebo snad Čech nechtěl...Tentokrát bylo prodloužení naprosto otevřené, skóre se přelévalo ze strany na stranu a každý bod měl cenu zlata. Naštěstí jsme měli úspěšnost TH v této pětiminutovce alespoň 50% a tak jsme byli ve vedení 99:97. Co dál? Timeout domácí, tři vteřiny do konce na vítěznou střelu a ...? Já vlastně nevím co se dělo pak, já už neměl odvahu se dívat, ale Sršni začli slavit, takže se asi nic nestalo a my si připisujeme veledůležitou výhru!!!

 

Sokol Pražský - Sršni Písek 97:99 po prodloužení

 

Co na závěr? Ikdyž v této sestavě trénujeme pouze měsíc a v naší hře jsou obrovské limity, naše výkony a i výsledky jsou pro mě hrozně pozitivní a potěšující zjištění do další práce. Myslím, že by to nemusela být tak špatná sezóna U19 jako jsem se obával. Jen prosím, už žádné prodloužení, ještě půl hodiny po zápase jsem nevěděl zda z Žitné ulice jedu autem směr Písek nebo směr Bohnice.  Obrovská pochvala a gratulace pro hráče, nicméně je to pořád jen jeden úspěšný víkend :-)