Sršni U18 v Polsku

Středa, 20.09.2017 21:24

V termínu 14.-17. září se naši hráči ročníku 2000, tedy kategorie U18 zúčastnili velice prestižního turnaje v polském městě Radom. Vzhledem k tomu, že převážnou část družstva tvořili hráči ročníku 2001, neměli jsme přehnané ambice a turnaj brali jako kvalitní přípravu před nadcházející sezónou. Hned v prvním utkání na nás čekalo družstvo domácích - Rosa Radom. Jen pro zajímavost jedná se o polského mistra loňské sezóny ročníku 1999 a v jeho družstvu mužů nastupuje i český reprezentant Patrik Auda. Soupeř, jenž jak potvrdil sám trenér, měl na turnaji obrovské ambice a při pohledu na naše družstvo "mladíčků" došlo k podcenění, kterého Sršni náležitě využili. Presink a střídání obran dělalo domácím obrovské potíže. Doslova darem jsme na úvod dostali několik míčů přímo do ruky a za stavu 11:0 pro náš tým zůstali opaření snad všichni polští aktéři zápasu včetně velice slušně zaplněného hlediště. Ikdyž soupeř s postupem času začal využívat svých fyzických předpokladů a v některých momentech nás doslova zadupával do země, Sršni nadále drželi krok. Nicméně užší rotace našeho týmu začala ve třetí čtvrtině tahat za kratší konec a pustila soupeře na začátku poslední desetiminutovky do čtyřbodového vedení. V tu chvíli už nikdo nepochyboval o první výhře domácího celku. Ale nebyli by to naši hráči ročníku 2001 doplněni o Mirka Procházku a Tomáše Pistulku, aby v sobě opět nenalezli druhý dech a opět začali rozdávat jeddno žihadlo za druhým a opět po hřišti létalo jen jedno družstvo, což způsobilo opětovné vedení Sršnů až o 8 bodů. Tentokrát jsme si i zkušeně pohlídali koncovku a postarali jsme se tak o první překvapení turnaje!!!

Sršni Písek - Rosa Radom 73:65

V druhém utkání na nás čekalo družstvo z Ukrajiny BC Hizhaki Kyjev. Díky výhře posledního účastníka naší skupiny - Panevezys z Litvy bylo o naší motivaci postaráno. Výhra nad Kyjevem = postup do čtvrtfinále, což nás před turnajem ani nenapadlo. Hned od úvodu nebylo o osudu utkání pochyb, soupeř nebyl tak kvalitní jako zbytek účastníků turnaje, a tak dostatečný prostor mohli dostat všichni hráči, včetně nově příchozích hráčů.

Sršni Písek - BC Hizhaki Kyjev 79:41

V pátek nás čekal souboj o první místo ve skupině proti již zmíněným Panevezys. Proti pozdějšímu semifinalistovi turnaje jsme opět předvedli skvělý start, kdy nám pět patřilo hřiště a za stavu 9:2 si soupeř vybíral oddechový čas. Pak se opět začala projevovat výšková převaha a věkový rozdíl na straně soupeře. Ještě během prvního poločasu se soupeř dostal do dvojciferného vedení. Vzhledem k faktu, že toto utkání začínalo ve 12:15 a čtvrtfinále bylo na programu již v 16:00, zapojili jsme do hry všech dvanáct hráčů a žádný z nich nedostal ani dvacet minut. Výsledek tak vypadá poněkud krutě, nicméně za mě velice kvalitní první poločas!!!

Sršni Písek - Panevezys 53:72

Ve čtvrfinále na nás čekal další soupeř z Polska, budoucí bronzový medailista turnaje, tým Biofarm Poznaň. Soupeř, který vyhrál skupinu A, kde až na třetím místě skončil náš loňský přemožitel z play off Snakes Ostrava, který na turnaji skončil až na 11. místě, budil hned od začátku respekt. Ikdyž hráči věděli, že na turnaji je výsledek to poslední o co jde a že naším cílem je hlavně odehrát proti takto kvalitním soupeřům každou minutu na plno a nadále se zlepšovat. Bohužel to co se stalo v první osmiminutovce nepochopil nikdo v hale. Agresivita a energie která nás zdobila po celý turnaj byla tentokrát přetlačena strachem a obavami z postav soupeřů. Když najednou svítilo na světelné tabuli skóre 26:0, byli jsme zralý doslova na ručník. Nemohu říct, že by jsme propadli herně nebo nebojovali, jen jsme zahodili 4 dvojtakty sami do koše, TH začali 6/0 a když už jsme náhodou předvedli dobrou obranu, soupeř se snad trefil i ze šatny :-) Poté jsme se přeci jen osmělili, ale soupeř nás už pod rozdíl 15 bodů ve skóre nepustil. Hráči v poločase dostali náležitě "za uši" a úkol zněl jasně: vyhrát druhý poločas. To se nakonec povedlo. Troufám si tvrdit, že tento zápas se dál odehrát podstatně lépe. Od druhé čtvrtiny se hrálo vyrovnané utkání, ikdyž samozřejmě už na hřišti obě družstva točili všechny své hráče. Poznaň byla lepší než my, ale první čtvrtina mohla skončit úplně v klidu rozdílem 10-12 bodů a mohli jsme si odpustit úvodní ostudu :-( Opravdu to bylo jen o laxnosti našeho zakončení a strachu z nějakého kontaktu se soupeřem.....Nicméně i takovéto zápasy potřebujeme a lepší tenhle příděl zažít už teď než v průběhu sezóny!

Sršni Písek - Biofarm Poznaň 61:89

Sobota a na programu byl pouze jeden zápas, který rozhodoval o tom, zda nás v neděli bude čekat utkání o 5. nebo o 7. místo. Soupeř opět z Polska - Hensfort Přemyšl. Vítěz skupiny C, který v ní porazil i tým USK Praha rozdílem deseti bodů. opět naháněl poněkud strach. Nevím čím ty chlapce v Polsku krmí, ale vypadali jsme proti všem jako družstvo z mateřské školky. Navíc jsem měl obavy z pátečního nástupu a co s náma udělá můj pozápasový hněv :-) Moji Sršni mě ale opět mile překvapili, a to co jsme předvedli bych možná označil jako náš nejlepší výkon za dobu společného působení u ročníku 2000. Asi mě ani nenapadá, co bych hráčům v tomhle utkání vytknul. V obraně jsme pracovali jako tým, opět jsme soupeře totálně překvapili a naše agresivita mu činila obrovské problémy. Naopak náš útok byl pestrý a doslova jsme hýřili pohybem. Nehledě na to bych řekl, že každou akci co jsme si nakreslili na tabulku, tak vyšla a byli jsme doslova k nezastavení. Dostali jsme se až nad dvacetibodové vedení a soupeř byl doslova na ručník...Sladká to odměna, které si užili všichni hráči, ať strávili na hřišti jakýkoliv čas, byla opravdová odměna za dlouhou cestu do Polska. Super výkon!!!

Sršni Písek - Hensfort Přemyšl 82:68

V neděli nás čekal souboj o suprové páté místo. Budu upřímný, z našeho soupeře jsem nebyl nadšený a nás tak čekalo české derby s USK Praha. Nebudeme si nic nalhávat, proti Sovám si letos zahrajeme ještě až až a radši bychom narazili na soupeře ze zahraničí. Ale co se dá dělat. Nám z různých důvodů ze sestavy ještě vypadl Vojta Sýkora a Miky Houser, kteří byli našemi tahouny po celou dobu turnaje. V prvním poločase jsme po pěti minutách střídali dvě pětky a po dvaceti minutách svítilo na tabuli skóre o 4 body pro USK. Už v tuto chvíli si myslím, že jsme se stali vítězi zápasu. Když jsme v takto oslabené sestavě dokázali hrát proti favoritovi takto vyrovnané utkání. Ve druhém poločase už soupeř využil svých kvalit a zkušeností a na hřišti už bylo jen jedno družstvo. I tak bylo mnoho minut pro nováčky v našem dresu a tvrdím, výborná dvacetiminutovka. Pro mě zápas splnil to co jsem od něj chtěl.

Sršni Písek - USK Praha 53:90

Závěrem ohodnotím turnaj velice rychle: Super parta, 5 naprosto super zápasů, krásné 6. místo a jsem moc rád, že jsme se do Polska vypravili, ikdyž to bylo na poslední chvíli. Při pohledu na naší soupisku, kdy jsme byli naprosto jednoznačně nejmladším týmem na turnaji, jsem strašně spokojen s tím co jsme v Radomi předvedli :-) Nejlepším hráčem našeho týmu na turnaji byl zvolen kapitán Vojta Sýkora.