COSTA BRAVA GIRONA BASKET 2017

Pondělí, 17.04.2017 16:26

U12

I mladší minižáci vyrazili na turnaj do španělské Girony. Po vcelku rychlé cestě, jsme navštívili Barcelonu. Poznali místní kulturu, gastronomii a navštívili památky. Prostě viděli co se dalo stihnout. Ještě večer jsme přejeli do Girony, dali si chutnou večeři a už se těšili na turnaj. 

   V úvodním zápase jsme nastoupili proti basketbalové akademii z ostrova Menorca - La Salle Manhón. Zajímavostí je, že v tomto klubu vyrůstal aktuální rozehravač Realu Madrid Sergio Llull. Úvod zápasu nám vyšel na jedničku. Vedli jsme 9:5. Ale byla to pouze labutí píseň. Hluchá místa zápasu, které nám v Čechách procházejí soupeř nemilosrdně potrestal. Převzal otěže zápasu a už nepustil. Zápas nevyšel především našim leadrům. V nejtěžších chvílích tým nepodrželi. Náš výkon byl zbytěčně ustrašený.

Sršni - Salle Mahó 45:86

   Po úvodní porážce jsme trošku přehodnotili naše ambice. Každého hráče jsme chtěli na hřišti aktivizovat a i podpořit. Další na řadě byl tým z Itálie - ostrovní město Sassari. Už když jsme viděli předzápasovou rozcvičku, bylo jasné, že nás nečeká nic lehkého. Vydrželi jsme být vyrovnaným soupeřem sedm minut. Potom začali hráči Dinama Sassari překlápět výsledek zápasu na svoji stranu. I tak se náš výkon oproti úvodnímu zápasu zlepšil. Kluci přestávali mít ostych. Všichni se více zapojovali do hry a začali být sebevědomější.

Sršni - Dinamo Sassari 35:76

   Druhý hrací den na nás čekal soupeř z Barcelony. Tým Montgat byl tvořen menšími, ale o to více pohyblivími hráči. My jsme dokázali využít naši převahu v podkošovém prostoru a soupeře jasně porazili. Barcelonští v zápase nevypustili ani minutku a až do závěrečného hvizdu bojovali o každý balon.

Sršni - Montgat Barcelona 72:29

   Ve skupině o 9. - 12. místo jsme narazli na 3. tým ze skupiny C - Minguella Badalona. Ve vyrovnaném zápase jsme měli většinu zápasů několik bodíků náskok. Ale ani jednou jsme se neutrhli takovým rozdílem aby soupeř zápas zabalil. V koncovce zahráli výborně především nejmladší hráči. Projevili svůj dobrý charakter a zápas dotahli do vítězného konce. Po zápase jsme měli z našeho výkonu radost.

Sršni - Minguella Badalona 69:64

   V posledním zápase nám byl soupeřem Bayern Mnichov. Poprvé jsme cestovalo na zápas turnajovým autobusem. Hrálo se v městečku Bescáno. Oproti předchozímu zápasu, jsme pořád nějaký ten bodík ztráceli. A i když jsme bojovali co se dalo, tak si soupeř výhru nakonec pohlídal. I tak parádní zápas na závěr.

Sršni - Bayern Mnichov 54:66

 

   Turnaj byl pro kluky parádním zážitkem a zkušeností. Museli být 5 dní bez rodičů, viděli Barcelonu a Gironu, hráli zápasy proti týmům s jinou mantalitou. Prostě od začátku až do konce samé klady. Všem hráčům chci poděkovat za to jak rezentovali především sami sebe a doufám že to nebyla poslení akce takovéhleho rozsahu. Speciálně chci poděkovat kolegovi Markovi Kosovi.

U14 v Gironě - 4.místo

I tým U14 byl součástí sršní výpravy do Katalánska. A svými výsledky rozhodně ostudu neudělal.

Sršni - Arraberri Vitoria     80:53

Po matném úvodu, kdy Sršni působili dojmem začátečníků, jsme se rozkoukali a prvního soupeře celkem v poklidu přehráli.

Sršni - CCE Sant Lluís de Menorca     55:29

Soupeř z ostrova ve Středozemním moři svůj první zápas vyhrál a tak šlo o souboj dosud neporažených týmů. My jsme ho odehráli ve vysokém tempu a hlavně díky velmi dobré obraně jasně zvítězili.

Sršni - CBC Valladolid 04     49:38

Rezervní tým Valladolidu se lepšil zápas od zápasu. Produkoval aktivní obranu s různými prvky zónového presinku. Nám v zápase stačila k dosažení prvního místa ve skupině i mírná prohra. Přesto jsme chtěli pokračovat ve vítězné šňůře, což se nám nakonec podařilo.

Sršni - CBA Amsterdam     70:85

V semifinále jsme čelili týmu z hlavního města Nizozemska. Sršni od počátku ztráceli až 20 bodů, když si nedokázali poradit především na obranné polovině. Soupeř v každém útoku hrál kombinaci pick and roll, kdy využíval silového pivota. Rozhodčí navíc úzkostlivě trestali pokusy Sršňů o celoplošnou obranu. Ve druhém poločase se obraz hry změnil a Sršni se dokázali vrátit do zápasu. Po zraněních Tomáše Dřevikovského a Ondry Veselého však již soupeř na hřišti opět dominoval.

Sršni - Iberostar Canarias     60:78

Proti celku, jehož mužský tým působí v ACB lize jsme v zápase o 3.místo hráli po 3 čtvrtiny zcela vyrovnaný part. Pak se bohužel v plné nahotě projevila absence dvou zraněných hráčů a soupeř nás doslova ulítal. Jsem přesvědčen, že v kompletní sestavě bylo 3.místo v našich silách.

Chtěl bych poděkovat klukům - po celou dobu turnaje vystupovali jak na hřišti, tak i mimo něj jako správná parta. Těšilo mě, že jsme si získali sympatie mnoha místních a dělali dobrou reklamu klubu, městu i naší zemi. Dík patří i Kocíkovi za plnohodnotnou asistenci při vedení týmu. Myslím, že jsme si to všichni užili a jsem si jistý, že to klukům basketbalově i jinak velmi mnoho dalo!

 

U16

Do Španělska si vyrazila užít krásné počasí i skupina hráčů U16. Na ně nečekal pouze turnaj v Gironě, ale i Easter hoops camp Luboše Bartoně. Kvůli absenci několika hráčů, kteří museli plnit přijímací zkoušky na střední školu v Písku, se tým Sršňů doplnil o několik hráčů širší reprezentace ČR. Konkrétně o Jakuba Trusina z Litoměřic, Matouše Pelikána z Prostějova a našeho "soupeře" z play off kadetů - Jakuba Kotalu ze Snakes Ostrava. Na cestu jsme se tak vydali už v sobotu 8. dubna, kdy jsme se sešli na letišti Václava Havla v Praze. Natěšení na velké dobrodružství a někteří i na svůj první let jsme se vyrazili do Barcelony. Vzhledem k tomu, že basketbalový program začínal až v pondělí, měli jsme dostatek času si užít památky. Po úvodních nezdarech s místní dopravou jsme ještě v sobotu navštívili Sagrada Famílii, hlavní třídu La Rambla a zůstalo i trochu času na povalování na pláži u moře. V neděli jsme navštívili Nou Camp, Olympijský stadion a byli svědky i strhujícího utkání ACB mezi Barcelonou a Zaragozou, které se rozhodovalo až se závěrečným klaksonem. Jedinou kaňkou bylo, že na utkání bohužel nedorazil náš odchovanec Vítek Krejčí. Večer následovala večeře v NBA Café, kde jsme při sledování zápasu NY Knicks a Toronto Raptors zpucovali několik hamburgerů a hot dogů. Poté následoval přesun do Girony, kde nás čekal třídenní camp a následně i turnaj.

 

Od pondělí do středy na nás tak čekalo pět tréninkových jednotek pod vedením odborníků FC Barcelona. Hlavním trenérem byl náš dlouholetý reprezentant Luboš Bartoň, který je i zároveň vítězem Euroligy s daným klubem. V současné době je nejen trenérem kadetů Barcy, ale i asistentem našeho reprezentačního týmu mužů. Dalšími trenéry byli Oscar Perez, Nikolai Gospodinov a další z bývalých reprezentantů Jakub Kudláček. Přes počáteční nervozitu a asi i drobnou únavu z turistických zážitků z předchozích dnů byl úvod campu takový "unavený". S postupem času se ale nálada u kluků zvedla a začali tak polykat nové návyky a poznatky z jiných koutů Evropy, což pro ně bude do budoucna určitě velké plus. Tréninky byli zaměřené nejen na individuální činnosti, ale i na herní kombinace a mnoho dalších soutěží. Pro všechny z nás to byl určitě velký zážitek a každý z nás si z toho určitě mnohé odnese, ať má v budoucnu s basketbalem plány jakékoliv. Ve středu odpoledne nám zbyl prostor i na prohlídku historické části města, kdy hlavně procházka po hradbách s krásnou vyhlídkou na Gironu stála za to.

 

Do turnaje jsme vstupovali s cílem, abychom si to hlavně užili. Naším prvním soupeřem byl tým CB Boscos. Už od pohledu bylo vidět kdo je favoritem utkání. Hned od úvodu utkání jsme rotovali všech dvanáct hráčů a i to byl jeden z důvodů, proč jsme se nemohli dostat do tempa. Ještě v poločase bylo naše vedení pouze o pět bodů. Poté nemůžu říct, že bychom začali hrát o mnohé lepší basketbal, ale dostali jsme se konečně do tempa a vstoupili jsme do turnaje přesvědčivou výhrou.

 

Sršni Písek - CB Boscos 84:46

 

Odpoledne nás čekalo družstvo Harlem Lakers. Tým, který hned od pohledu budil obrovský respekt. Fyzicky skvěle disponované družstvo (hráči 207, 203 a 202 cm) v čele s několika rozehrávači tmavé pleti. Zároveň se jedná o několikanásobného mistra Holandska, který jak sám uznali rodiče hráčů po zápase, ještě mnoho přemožitelů nenašel. Všem bylo jasné, že vítěz utkání míří do semifinále turnaje. Ovšem soupeř si myslel, že ho nějaký prckové z Čech nemůžou ohrozit a šeredně se spletl. Hned od začátku bylo Sršnů plné hřiště, jeden presink střídal druhý, soupeř byl zdvojován na každém centimetru hřiště a několika jednoduchými koši nás dostal do hry. Z naší strany to nebyl žádný nádherný basketbal, nicméně byl velice účelný. Po celý zápas jsme byli v mírném vedení, ale soupeř byl vždy na dostřel. Když se pět minut před koncem utkání vyrovnalo, málokdo by na nás v danou chvíli vsadil. Náš tým byl ale rozhodnut, že tento zápas vybojuje ve svůj prospěch a tak jsme se mohli radovat ze zaslouženého postupu do semifinále. I téměř týden po turnaji si myslím, že Lakers byli nejlepším protivníkem na kterého jsme na turnaji narazili!!!


Sršni Písek - Harlem Lakers 77:68

 

V pátek ráno na nás čekalo družstvo Las Palmas. My už měli postup v kapse a tak jsme proti nejslabšímu týmu skupiny mohli šetřit klíčové hráče na večerní semifinále. Doslova v procházkovém tempu jsme dokráčeli pro další výhru.


Sršni Písek - Las Palmas 90:47

 

Do semifinále společně s námi postoupili tři týmy od našich sousedů z Německa. Nám los přihrál do cesty TUS Lichterfelde Berlín. Sršni vstoupili do utkání plní elánu a hned od začátku diktovali tempo hry. Z naší strany to bylo jednoznačně nejbasketbalovější vystoupení na turnaji, kdy jsme předvedli i mnoho pohledných kombinací. Když k tomu připočtu výbornou obranu po třicet minut zápasu, kdy soupeř nemohl objevit cestu k našemu koši, bylo zaděláno na cestu do finále. Po celý zápas nás srážela jen mizerná úspěšnost TH, díky které jsme se nedokázali utrhnout dříve. I tak se ve třetí části dostalo naše vedení téměř až na třicet bodů a s chutí si tak zahráli i všichni kluci z lavičky. Soupeř už jen v závěru kosmeticky upravil skóre.


Sršni Písek - TUS Lichterfelde 76:63

 

V sobotu po poledni byl na programu vrchol turnaje. Naším finálovým soupeřem byla věhlasná basketbalová adresa - Alba Berlín. Bohužel zápas skončil pomalu dříve než začal. Od první minuty bylo jasné kdo bude pánem na hřišti. Nás zřejmě dohnala únava z náročného programu celého týdne, jinak si nedovedu představit co se v utkání stalo. Sršně už neposlouchali ani nohy a bohužel ani hlava, kdy jsme nebyli schopni na hřišti snad vůbec ničeho. Alba se hned dostala do dvacetibodového vedení a ikdyž jsme na chvilku ožili, bohužel nám nepadlo několik jednoduchých dvojtaktů a soupeř nás na druhé straně popravil několika úspěšnýma trojkama. Zbytek zápasu se tak dohrával jen z nutnosti čekání na závěrečné vyhlášení. Stejně jako většina lidí v hale, kteří sledovali výkony družstev po dobu turnaje si myslím, že kdybychom ještě někdy dostali druhou šanci zahrát si s tímto soupeřem, zápas by se vyvíjel úplně jinak.


Sršni Písek - Alba Berlín 66:96

 

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří nám umožnili zažít celý tenhle týden. Pro všechny z nás to byl zážitek a i přes finálovou porážku jsme si dvacetihodinovou cestu zpátky v autobuse užili se vším všudy. Teď nám nezbývá nic jiného, než zkusit v sobě najít zbytky sil a zkusit ještě zdramatizovat čtvrtfinálovou sérii proti Snakes Ostrava v extralize. Pak už jen s radostí vyhlížet  další zahraniční turnaj, které pro nás mají cenu zlata!!!

M + M